האגיס
מערכת האגיס

5 עובדות על פגים ופגיות

בישראל נולדים כל שנה כ 10% פגים, אבל המערכת עדין לא הצליחה לייצר מספיק מקום לפגיות. מה הקשיים שעוברים על הורה לפג ומדוע בכלל חשוב לטפל בפגים

10% פגים

לפי נתונים שעולים בלה"ב העמותה לפגים בישראל, כ10%  – מכל התינוקות בישראל הם פגים, כלומר נולדו בטרם עת. מדובר למעשה בתינוקות שנולדו לפני השבוע ה 37 של ההריון, למרות שלעיתים גם תינוקות שנולדו אחרי נחשבים כפגים.

פג זה לא רק משקל נמוך

חשוב לציין כי פגים אינם תינוקות שנולדו במשקל נמוך. משקל נמוך הוא אחד מהמאפיינים, אבל מדובר בתינוקות שמערכות גופם אינן בשלות. הפגים הם תינוקות הנמצאים בסיכון התפתחותי,  לפתח זיהומים שונים, ללקות בשיתוק מוחין ונכויות.

חופשת לידה לפג

חופשת הלידה בארץ נשארת זהה לאם היולדת, גם אם היא ילדה פג. פגים לעיתים נשארים שבועות ארוכים בפגייה ומשתחררים לביתם, כאשר יש דרישה להמשיך לשמור עליהם. בישראל חופשת הלידה ללידת פג נשארת זהה וכך יכול להיווצר מצב שהתינוק רק השתחרר מהפגייה וההורה צריך לחזור לעבודה.

הטיפול בפגים מצריך מאחד ההורים לשהות בפגייה

 

בנק חלב

חלב אם הינו מוצר חיוני לחיי הפג. בעולם כולו מעודדים הנקה ש ילודים ושל פגים. לעיתים הפג לא יכול לינוק אבל כן ניזון מחלב שאוב.  בארץ, בניגוד למדינות מערביות אחרות – לא קיים בנק חלב אם ונשים שלא יכולות להניק או בוחרות לא להניק לא יכולות לאפשר לפגים תזונה מחלב אם.

רופאים מיוחדים לפגים

רופאים המתמחים בטיפול בפגים נקראים ניאונטולונים. בארץ ישנו מחסור מתמשך ברופאים ניאונטולוגים וגם במקום בפגיות. הפגיות עמוסות, צוות הרופאים המומחה בתחום מצומצם מאד.

 

כתבות קודמותכתבות נוספות
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
תגובות
אולי תאהבו גם את...