גרד בהריון: מה אפשר לעשות גרד בהריון: מה אפשר לעשות
הריון ולידה

מה עושים עם גרד בהריון

גרד בהריון מלבד התחושה הלא נעימה אצל רוב הנשים מדובר בתופעה שתחלוף. מתי ללכת לרופא ומה ניתן לעשות

בהריון ולידה הגוף שלנו עובר שינויים גדולים את חלקם רואים במראה שלנו אבל שינויים נוספים מתרחשים גם בעור, בהורמונים ועוד. למרות השמחה סביב ההריון לפעמים תתקלי בכל מיני סימנים פחות נעימים ולעיתים קצת מלחיצים, שאחד מהם הוא גרד שמתחיל בדרך כלל בסוף ההריון אבל יכול להתיש ולהציק.

גרד בהריון או בכינויו הרפואי PUPP הוא תופעה שחוות כאחוז אחד מהנשים בהריון. לחלקן הגרד יהיה קל ולחלקן קשה יותר. מדובר בתחושת גרוד, בדרך כלל באזור הבטן או מקומות בהם ישנם סימני מתיחה. הגרד מתחיל בשליש השלישי של ההריון סביב שבוע 25 אבל יכול להתחיל גם קודם לכן או אחר כך וכמובן להמשך גם מספר שבועות לאחר הלידה.

מתי לפנות לרופא?

בהריון מומלץ להגיע ולהתייעץ עם הרופא המטפל תמיד. נכון שהגרד הוא תופעה מוכרת אבל כדאי שרופא המטפל בך או רופא עור ישללו אלרגיה או אפילו פטרי או עקיצות שונות. רופאים הם היחידים שיוכלו גם לשלול בעיות אחרות או לתת לך תרופות מקלות על הגרד.

מה עושים עם הגרד בהריון?

הגרד והפריחה הנלווית לגרד אינם מזיקים וכאמור ייעלמו לאחר הלידה, אבל הם גורמים אי נוחות לאישה. הרבה פעמים נשים מעידות כי קשה להן להתרכז או לישון בגלל הגרד ולכן לאחר ההבחנה בדרך כלל תקבלי משחות לטיפול. אם הגרד ימשיך להציק סביר להניח שתקבלי קרמים מקומיים חזקים יותר ומשחות סטרואידים.

איך מאבחנים גירודים בהריון?

אבחון גרד בהריון הוא קל – העור מגרד וצורב והתחושה לא מפסיקה. יש נשים המעידות שהגדר מעיר אותן מהשינה או לא מאשר להן להירדם בלילה.
העור עצמו יראה מגורה ויבש או פצוע, הרבה פעמים מיובש שגורם לגרד או מגרודים בלתי פוסקים.

כדי להבין אם מדובר בגרד חריג או דורש טיפול, אנחנו ממליצים להתייעץ עם רופא עור או אפילו רופא המשפחה שלך. העור עצמו נראה אדמומי במעין פריחה.

אילו אזורים בגוף מועדים יותר להתפרצות של גרד בהריון?

גרד בהריון יתבטא בדרך כלל בבטן ויתפשט בהמשך גם לידיים רגלים ולגב עצמו. הגרד בדרך כלל לא יהיה על כפות הרגלים או כפות הידיים ואם את מרגישה גרוד שם מדובר אולי בפטרייה או בגורמים אחרים.

איך מונעים את הגרד בעור

אין דרך למנוע לחלוטין את התחושה עצמה או את הגרד אבל הימנעות ממקלחות חמות מאד או אמבטיות ושימוש בסבונים עדינים יוכלו לעזור.

איך מטפלים?

הטיפול הראשוני הוא לא לגרד. ככל שמגרדים יותר כך העור נפצע והופך למגורה יותר. במקביל ניתן לקבל משחות וקרמים שיקלו על התחושה ויעזרו.

תרופות סבתא לטיפול בגרד בהריון

קומפרסים קרים, רטובים על העור המגרד- קל להכין ואפשר להתחיל בזה מיד- נסי להניח קומפרסים קרירים כדי להרגיע את העור המגרד.

הימנעות ממקלחות חמות מאד - הגורמות לעור להיות רגיש יותר ולזרימת הדם להיות מוגברת.

אמבטיה עם שיבולת שועל - אמבטיות או מריחת תערובת של שיבולת שועל למריחה על האזור. הסבתות טוענות ששיבולת שועל מרגיעה גרודים. אם זה לא יועיל זה בטח לא יזיק.

בחירת סבונים עדינים - בחירת סבונים עדינים ולא סבונים המייבשים את העור שמחמירים את הגרוד. גם אם את משתמשת בסבון האהוב עליך עם הריח הנעים, לפעמים בהריון צריך לשנות ולחפש סבון עדין, ללא חומרים מיבשים, לעיתים על בסיס שמן.

קרמים - בדקי אילו קרמי לחות יש אצלך אילו חומרים הם מכילים, לעיתים אד החומרים יכול לייצר רגישות או גרד. לפעמים כדאי עבור לשמנים טבעיים שיכולים להקל ולשקם את העור.

מתי גרד בהריון מסוכן?

אצל אחוז מסוים וקטן גרד בהריון הוא אחד הסימפטומים לרעלת הריון או לעימדון המרה. מדובר בתופעות שיש להן סימנים נוספים כמו חלבון בשתן או עלייה רצינית בתפקודי הכבד והגדר הוא רק הסימן בעיה. כמובן שאז יש צורך בהתערבות ובהשגחה רפואית.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת