איך כדאי לישון בהריון איך כדאי לישון בהריון
הריון ולידה

הכל על שמירת הריון

רגע לפני שאת נלחצת, כדאי לדעת שגם בשמירת הריון יש לך זכויות. כל מה שכדאי לדעת מקצבת שמירת הריון ועד לאישורים השונים. וגם מתי את צריכה לשכב ומתי רק לנוח. מדריך לאישה בהריון

שבועות ההריון חולפים ואת מגלה, מסיבות שונות, שאת זקוקה לשמירת הריון. רגע לפני, את חייבת להבין שההחלטה על שמירת הריון וגם סוג השמירה, אינה תלויה בך בדרך כלל. הרופאים הם אלו המחליטים מתי אישה זקוקה לשמירת הריון. חשוב לציין שלא מדובר ביום מנוחה, אלא בתקופה ארוכה יותר, שהרבה פעמים מסתיימת רק בלידה. שמירת הריון אמורה לשמור על הריון האישה ועל בריאותה ולדאוג שהיא תלד תינוק או תינוקות, במקרה של הריון לתאומים ושלישיות, בריאים.

מה היא שמירת הריון?
המונח הרפואי לשמירת הריון מתייחס להחלטה שהאישה אמורה לנוח או ממש לשכב. לעיתים מדובר במנוחה בלבד ולעיתים בהשגחה מלאה בבית חולים. מגדירים את המונח כ"שמירת הריון", כדי לדעת מתי לתת לאישה קצבה או תשלום מביטוח לאומי על הימים בהם היא בבית.

אם נדייק - לפי הביטוח הלאומי- "קצבה לשמירת היריון נועדה לפצות את האישה על אובדן שכרה בזמן היותה בשמירת היריון. הקצבה משולמת לאישה עובדת שנאלצה להיעדר מעבודתה בזמן ההיריון, עקב סיכון רפואי לה או לעובר, הנובע מההיריון, או מסוג העבודה, או ממקום העבודה או מאופן ביצוע העבודה - ולא נמצאה לה עבודה חלופית מתאימה במקום עבודתה".

מדוע נשים צריכות לצאת לשמירת הריון?
הסיבות לכך מגוונות והן כוללות ארבע סיבות עיקריות לשמירת הריון:
1. סכנה לעובר - האם זקוקה להשגחה או למנוחה כדי להמשיך את ההריון עד סופו ולשמור על העובר. לעיתים מדובר בהריון מרובה עוברים המחייב מנוחה ולעיתים צירים מוקדמים, רעלת הריון, מצוקה עוברית, דימומים ועוד. כל אלה יחייבו את האישה להפסיק לעבוד ולהיות במעקב.
2. בעיה בריאותית  - האם סובלת מבעיות שונות שיכולות להתפתח בגלל ההריון או להיות שם לפני. הבעיות הבריאותיות מחייבות שמירת הריון והן יכולות להיות מחלות לב או כליות, לחץ דם גבוה, פריצת דיסק, בעיות אחרות בשלד וגם בעיות הקשורות רק להריון ומונעות מהאם לעבוד כמו - היפרמזיס גרבידרום, סימפיזיוליזיס ועוד.
3. עבודה שאינה מותאמת להריון – זה נדיר, אבל נשים העובדות בקרבת חומרים מסוכנים או בסביבת ילדים קטנים, שמהם הן יכולות להדבק למשל בקורונה או מחלות מדבקות אחרות, יכולות לבקש יציאה לשמירת הריון. זאת בהנחה שלא יכולים למצוא להן עבודה מתאימה במקום העבודה שלהן.
4. הריון מרובה עוברים - מדובר בהריון בסיכון שבו העומס על האישה גדול יותר ולעיתים דורש מנוחה נוספת, כדי להתמודד עם הקושי ולהימנע מלידה מוקדמת.

 

לכמה זמן ניתן לקבל קצבת שמירת הריון?

הדרך הטובה ביותר להתעדכן היא לפנות לביטוח הלאומי ולמלא טפסים. לפני זה כדאי לדעת שאישה בהריון זכאית לקצבה לשמירת היריון אם היא צריכה לשהות בשמירת היריון במשך 30 יום לפחות. כמובן שאישה הריונית חייבת להביא אישורים של רופא ולא יכולה להחליט לבדה על שמירת הריון.

כמה טיפים לקבלת קצבת שמירת הריון
1. קיבלת מהרופא אישור על שמירת הריון? זה הזמן לנוח אבל גם לא לשכוח לבקש מהרופא את כל הטפסים והאישורים לכך שאת כרגע בשמירת הריון. אם מדובר בשמירה הקשורה לסוג העבודה שלך – לעיתים תצטרכי לראות גם רופא תעסוקתי.
2. כדאי למלא טפסים מהר ולהעביר לביטוח הלאומי
3. לא חייבים להגיע לשם פיזית אבל חשוב שבכל דרך שלא בחרת לעשות את זה – לדאוג לקבל אישור (אם הגעת פיזית ממש בקשי חותמת של "התקבל" על הטפסים).
4. שכחת להגיש את הטפסים? לא נורא כולנו פחות מפוקסות בהריון ולכן יש לך שנה שלמה מרגע היציאה לשמירת הריון כדי להגיש את הכל.
5. אם הביטוח הלאומי בחר שלא לאשר את שמירת ההריון, את יכולה לערער. אבל לזכור שגם הביטח הלאומי יכול לבדוק אותך ולראות שכל מה שדיווחת עליו הוא נכון.


עוד כדאי לקרוא, הכל על מענק לידה

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת