מתי להתחיל הקריא לילדים ספרים מתי להתחיל הקריא לילדים ספרים
פעוטות

ספרים לילדים: מתי להתחיל להקריא להם?

מה לא נכתב על חשיבות הקראת סיפורים לילדים ועל המשמעות הגדולה של חשיפה לספרים. ספרים עוזרים לילדים להבין את העולם, יוצרים עניין ובמקרים רבים עוזרים לפעוט לעבד חוויות שמתרחשות סביבו או תומכים ביכולת להתמודד עם חוויות שונות.

הקראת ספרים גם מעודדת שימוש בשפה עשירה שבה אנחנו לא משתמשים ביום יום, ועל ידי כך מגדילים את אוצר המילים של הילד. הקראת סיפור היא גם זמן איכות מיוחד בין הפעוט להורה. זמן מיוחד שבו מתפתחת קירבה ומקום שבו ההורה מקדיש זמן רק לילד, בכל גיל.

למעשה אנחנו לא מכירים הורה אחד שיתווכח עם החשיבות של הקראת סיפורים לילד ושימוש בספרים. אבל השאלות סביב הקראת סיפורים והרצון של הפעוט להקשיב, היא מורכבת.

מתי להתחיל לקרוא ספרים לילדים?

השאלה הראשונה העולה היא מתי להתחיל להקריא או לחשוף את התינוק לספרים. למעשה מומלץ לחשוף תינוקות לספרים מגיל צעיר של כמה חודשים. בתחילה אלו יהיו ספרים קשיחים יחסית עם ציורים גדולים ומילה אחת בכל דף. בהמשך אלו יהיו ספרים עם סיפור קצר ומובנה מעולמו של הילד. חשב להבין שבהתחלה יקשיבו הילדים ויסתכלו בתמונות ורק בהמשך יהיו בשלים יותר לשמוע סיפור מורכב.

לקטנטנים מומלץ לחפש ספרים עם חריזה וחזרות. ספרים שהילד יוכל להקשיב גם למקצב שלהם ואולי בהמשך לזכור חלק ולחזור על הסיפור.

הילד לא מקשיב

לא תמיד הפעוטות יקשיבו לסיפור ולכן כדאי למצוא זמן ביום שהפעוט רגוע ומוכן להקשיב. מומלץ למצוא זמן קבוע, לפעמים הזמן המוצלח ביותר הוא בסוף היום, משתלב בטקס השינה. זמן קבוע יעודד הקשבה לסיפור.

שלבו את הילד בקריא הסיפור

מומלץ לשלב את הילד בקריאת הסיפור, שילוב גם קטנטנים מאד. בהחלה ניתן לבקש מהילד להצביע בסיפור על ציורים או על הדמויות בהמשך ניתן לתת לו להמשיך משפטים, בספרים שהוא כבר מכיר. חזרו על סיפורים אהובים על הילד ותנו לו מדי פעם להקריא לכם את הסיפור.

כמה טיפים לקריאת ספרים לקטנטנים

  • בחרו ספרים שאתם אוהבים

  • הקפידו על הקראת ספרים כל יום

  • תנו לילד לאחוז ספר ואם הוא ממש קטן, תנו לו ספר העשוי מדפים קשיחים

  • שימו לב איזה ספר מעניין אותו וחזרו עליו. ילדים לא משתעממים מחזרות

  • דאגו שהספרים יהיו במקום נגיש לילד

  • הקריאו ספרים כשהפעוט יושב עלכם או לידכם

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת