בקיעת שיניים לילדים בקיעת שיניים לילדים
פעוטות

כאבי שיניים לתינוקות: מה עושים?

כאבי שיניים לתינוקות הם כנראה אחד הקשיים של כל ההורים. מבכי בלילה ועד חום שהתינוק מעלה. איך מתמודדים עם כאבי שיניים, מתי מתחילים הכאבים והאם כל תינוק יסבול מכאבי שיניים? מה ניתן לעשות ובעיקר למה לצפות כשלתינוק כואב? הכל בכתבה הבאה

עד לרגע בו הפכתם להורים לא חשבתם ששיחות על שיניים ורוק יהפכו להיות מרכזיות כל כך, אבל אז נולד לכם תינוק וגיליתם שהחיים או בעיקר הלילות, סובבים סביב צמיחת שיניים וכאבי שיניים לתינוקות.

עוד לפני שצצה השן הראשונה הורים רבים חשים שהתינוק החייכן משפשף את החניכיים וסובל והם צודקים. בקיעת שיניים היא עניין לא נעים ומלווה אצל רוב התינוקות בתחושות שונות של כאב וחוסר נוחות.

מתי בוקעות השיניים הראשונות?
שיניים בוקעות לתינוק בסביבות גיל חצי שנה. ישנם תינוקות הנולדים עם שן אבל מדובר במקרים נדירים, כמו גם תינוקות שלהם השיניים צומחות לאחר גיל שנה וחצי. בדרך כלל השן הראשונה שבוקעת היא החותכת התחתונה המרכזית. אצל רוב הילדים, עד גיל שלוש יבקעו כל שיני החלב,  20 במספר.

כאמור כדאי לזכור כי תהליך בקיעת השיניים הוא אישי ומשתנה מתינוק לתינוק, ושכיחה מאוד בקיעה מוקדמת או מאוחרת יותר של השיניים, אז אין מה לדאוג אם לתינוק הפרטי שלכם כבר מלאה שנה והוא עדיין מחייך בפה חסר שיניים.

האם בקיעת שיניים מעלה חום?
האם באמת בקיעת שיניים משפיעה על התינוק והוא סובל מכאבים וחום? הרופאים יטענו כי בקיעת השיניים תלווה לרוב בחוסר שקט של התינוק, לצד הפרשה מרובה של רוק וחניכיים נפוחות. אין ספק כשלתינוק כואב והוא סובל. עדיין הרופאים טוענים כי בקיעת שיניים לא אמורה להיות מלווה בסימפטומים של שלשולים או חום גבוה.

אבל כדאי לזכור שמדובר על צמיחת 20 שיניים בתקופה קצרה יחסית ולכן הסבירות שהפעוט יהיה חולה בחלק מהפעמים היא גבוהה. בנוסף מדובר בגיל בו תינוקות ופעוטות חולים במחלות ויראליות, נדבקים בגן הילדים בווירוסים ולכן ישנה סבירות שיחלו במחלה בדיוק כשצומחת שן.

בכל מקרה חשוב לזכור כי בקיעת השיניים אצל תינוקות לפי הרופאים, לא גורמת חום גבוה, שלשולים או לכאבי אוזניים. אם התינוק משלשל גשו לרופא ובדקו למה ואל תשייכו זאת רק לצמיחת שיניים.

אפשר להקל על כאבי שיניים לתינוקות?
אם אתם מרגישים שהפעוט בוכה ולא רגוע ניתן להקל על הכאב על ידי תכשירים שונים הנמצאים בבתי המרקחת. בהנחה שאת בטוחים שהכאב הוא מהשיניים והתינוק לא נרגע כאשר מרימים אותו, ניתן להקל על הכאב ועל הימים בהם השן בוקעת:
ג'ל להרגעה: ניתן למצוא בבתי המרקחת ג'לים שונים למריחה מקומית על מקום צמיחת השן והקלת כאבי שיניים לתינוקות.
נשכנים: שימוש בנשכנים להרגעת החניכיים הרגישות. יש נשכנים שניתן להקפיא או לקרר.
עיסוי עדין של החניכיים: ניתן לעסות בעזרת האצבע בעדינות.
תרופות נגד כאבים: במקרים קיצוניים בהם נראה לכם שהתינוק סובל ואתם בטוחים שלא מדובר בבעיה אחרת, ניתן לתת תרופות להרגעה.
תרופות הומאופתיות: קיימות תרופות המיועדות לצמיחת שיניים שכדאי לבדוק אם הן עוזרות.

התינוק לא ישן בגלל כאב שיניים מה עושים?
דבורה זהבי כהן יועצת שינה מסבירה: "רופאים רבים טוענים שבקיעת שיניים של תינוקות לא משפיעה על השינה, אבל כמובן שתלוי בתינוק. יש תינוקות שסובלים יותר מבקיעת שיניים ויש תינוקות שבקיעת השיניים עוברים בקלות יחסית. אני ממליצה לתת לתינוקות שמתקשים להירדם בגלל בקיעת שיניים – תרופה להורדת חום".

"במידה והתינוק אכן סובל מכאבי שיניים ומתקשה לישון נסו לשמור על סדר יום קבוע, השכיבו אותו באותה השעה לאחר טקס שינה קבוע. בלילה כשילדכם מתעורר תנו לו הזדמנות להירדם שוב בכוחות עצמו. הורים רבים מתלוננים שאינם יודעים אם ההתעוררות בלילה נובעות מבקיעת שיניים או בגלל סיבה אחרת שקשורה להתנהגות התינוק. בדקו את החניכיים (נפיחות ואדמומיות מעידים על צמיחת שיניים) כמו גם רוק וריר. אם יש לתינוק את הסימנים הללו הוא מצמיח שיניים. במקרה זה חשוב שתתנו מענה לתינוק, אם מדובר בעזרה בהרדמה על הידיים או נשיאתו על הידיים לעיתים תכופות יותר וכמובן הרבה חום ותשומת לב. בדרך כלל לילות לא שיגרתים בגלל בקיעת שיניים אינם יותר מ3-4  לילות . לאחר שהשן בקעה חזרו לשגרה בהקדם!"

צחצוח שיניים לתינוקות?

אחת השאלות היא מתי צריך גשת לרופא שיניים ומתי צריך לצחצח שיניים או לשמור על השיניים. רופאי השיניים ממליצים להימנע משתייה מתוקה כמו חלב, דייסה או תה ממותק כבר עם בקיעת השן הראשונה. המטרה למנוע עששת שיכולה להתפתח גם בגילאים צעירים מאד.

צחצוח שיניים: ההמלצה לצחצח שיניים החל מבקיעת השן הראשונה, לצחצח בעזרת גזה או מברשת שיניים רכה מאד. ניתן למצוא מברשות שיניים מסיליקון המתלבשות על אצבע ההורה.

אפשר לוותר על משחה: התינוק והפעוט לא יודעים לשטוף את הפה ולכן בולעים את המשחה. ניתן לצחצח עם מעט מאד משחת שיניים, המיועדת לתינוקות ומכילה ריכוז נמוך של פלואור.


מדוע חשוב לשמור על שיני חלב?

שיני חלב  נושרות ומתחלפות ולכן הורים רבים שואלים מדוע כדאי לשמור עליהן ועוד בגיל צעיר כל כך.  זוהי כאמור שאלה שנשאלים רבים מרופאי השיניים. אבל חשוב לזכור ששיני חלב בריאות חשובות גם לאסתטיקה אבל גם על אפשרות של התינוק ואחר כך הילד, ללעוס ולאכול בקלות. שיניים פגועות הן גם מטרד וכאבים אבל גם פוגעות ביכולת הלעיסה.

עוד סיבה היא למנוע פגיעה של שן החלב בנבט השן הקבועה. מקרים של עששת יכולים לפגוע בשן הקבועה שתצמח לילד רק בגילאי בית הספר היסודי.

איך להתמודד עם כאבי השיניים?
נשכנים- יש בחנויות נשכנים רבים שמקלים על כאב השיניים. חלק מהנשכנים ניתנים לקירור במקרר והקירור עצמו מרגיע את כאבי השיניים.
ג'ל הרגעה- תוכלו למצוא בבית המרקחת ג'לים שונים למריחה על החניכיים. הם מרגיעים את המקום ונותנים לתינוק זמן רגוע. אפשר למרוח אותם עם עיסוי חניכיים שיאפשר תחושת הקלה לתינוק.
משככי כאבים – אם התינוק מאד לא רגוע ובוכה, ניתן לתת משככי כאבים. מומלץ להתייעץ עם רופא/ה הילדים על נתינת תרופות.

ממה כדאי להימנע כדי לשמור על השיניים:
צחצוח שיניים: צחצוח שיניים הוא הדבר החשוב ביותר החל מהשן הראשונה. נכון שלא ניתן לצחצח במברשת שיניים רגילה את שיני התינוק אבל יש מברשות קטנות מסיליקון ואפשר גם לנקות את השיניים עם גזה.
האכלה לילית – נסו להימנע מהאכלה לילית בגילאים מאוחרים יותר
מתוק לפני השינה – מומלץ כמובן לצחצח שיניים לפני השינה ולתת לתינוקות שלא אמורים לאכול בלילה, רק מים. כל נוזל ממותק כמו תה עם סוכר, מיותר.

 

 

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת