גמילה מחיתולים גמילה מחיתולים
פעוטות

הגננת ברח לי פיפי: הכל על גמילה בגן

החלטתם שהילד בשל לגמילה, התחלתם בהכנות, ניסיתם, בדקתם ועכשיו נשאר ליישם אבל מה קורה כשהילד נמצא לפחות 6 שעות בגן ולפעמים גם 8 או 9 שעות? איך גומלים ואיך מגייסים את צוות הגן לגמילה ולעזרה. לריסה גינת מסבירה

ההחלטה מתי לגמול ילדים ואיך לעשות את זה היא החלטה לא פשוטה להורים רבים. שלב ההכנה לתהליך הגמילה מחיתולים מורכב משני שלבים. שלב ההכנה לתהליך הגמילה שלכם ההורים ושלב ההכנה לתהליך הגמילה של הילדים. מדובר בשני שלבים שונים ויתכן שאתם תהיו מוכנים אבל הילד פחות ולהיפך.

 שלב ההכנה להורים: מדובר בעיקר ביכולת שלכם לפנות זמן ולהחליט שמתחילים לגמול. לפני הכל כדאי שתשאלו את עצמכם האם העיתוי מתאים לכם. חשוב להבין אם אתם פנויים לתהליך והאם אתם מבינים שמדובר בתהליך שיכול להימשך זמן. כדאי לא להתחיל עד שתרגישו שלמים עם ההחלטה.

שלב ההכנה לילד: כאן עליכם לשאול את השאלה החשובה – האם הילד מוכן לגמילה. חלק מההכנה היא תהליך בו מחזירים לו את המודעות לצרכים ולתחושות שלו. בשלב זה הילד מודיע על הצורך להתפנות לפני עשיית הצרכים. חשוב לזכור שהשלב הזה מגיע כמובן לאחר שהתחלתם להוריד את החיתול לפרקי זמן קצובים במהלך היום. מהותו של שלב זה הוא בתודעה פיזיולוגית לצורך להתפנות ובתוצאה שבאה אחריה.

הילד מוכן אפשר לשלוח אותו לגן בלי חיתולים?

שלב הכנת הילד הוא שלב שעשוי לקחת זמן בתהליך הגמילה ואני ממליצה בהחלט שרובו של שלב זה ייעשה בבית, ולא בגן. כלומר, תהליך הגמילה מחיתולים בגן מתחיל למעשה כשהילד מראה מידה מסוימת של מודעות לצורך להתפנות.

אז איך גומלים את הילד מחיתולים בגן?

לפני שאתם שולחים ילד בלי חיתולים לגן נסו לענות בכנות על השאלות הבאות:

  • עד כמה השקעתם בגמילה ועד כמה הפעוט גמול.

  • עד כמה הפעוט אכן מודע לצורך להתפנות – האם הוא מודיע לפני כן שהוא צריך או אחרי

  • האם הוא מצליח להשתמש בשירותים או חייב סיר.

אחרי שאספתם מידע על תהליך הגמילה כדאי להגיע לגננת לשיחת תאום ציפיות, לפני שאתם מביאים את הילד בלי החיתול לגן. הסבירו מה עשיתם בבית, מה אתם מצפים ממנה והסבירו מה הקשיים או הדברים שיקלו על התהליך- האם הפעוט זקוק לסיר זמין? אולי להזכיר לו מספר פעמים ומתי בדיוק? האם הוא צריך שיעמדו לידו כשהוא עושה?

חשוב להקשיב לתגובתה של הגננת ולהבין עד כמה תהיה פנויה לילד שלכם ולדעת שהמחיר יכול להיות פספוסים רבים או המון בגדים לכביסה. חשוב בשיחת תאום הציפיות להסביר אם אתם מוכנים שהיא תחזיר לו חיתול או שאתם מסרבים ותתעקשו על הדרישות שלכם.

עוד מומלץ לתאם את שיטת הגמילה בה בחרתם והעקרונות בהם אתם משתמשים בבית, לדוגמא האם הילד מקבל צ'ופר? האם רק חיזוק חיובי? האם אתם דוגלים בתגובה תומכת ועניינית? חשוב כמובן להבהיר לה שעונשים או תגובות שליליות אינן מקובלות עליכם כלל וכלל.

הגעתם לגן בלי חיתולים ועכשיו מה עושים?

 שבו ילדכם מגיע לגן עם תחתונים, ערכו בינו לבין אחד מאנשי הצוות (המתואם מראש, כמובן) "מפגש פסגה". אמרו לילדכם כי אם הוא צריך להתפנות שיפנה לאיש הצוות הספציפי הזה וציינו בפני אותו איש צוות כי אם הוא מבחין בפנייה מסוימת מצד ילדכם שיידע לצפות כי ייתכן והוא צריך להתפנות. מהותו של מפגש זה הינו במתן בטחון במענה לילדכם לצורך להתפנות בגן.

בהצלחה

לסרטון הסבר

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת