מתי להתחיל לגמול מחיתולים מתי להתחיל לגמול מחיתולים
פעוטות

מתי כדאי להתחיל גמילה מחיתולים?

חורף או קיץ? חופשה או שגרה? מתי כדאי להתחיל גמילה מחיתולים ומי אמור לנהל את תהליך הגמילה מחיתולים - ההורים או הילד. איך מתחילים לגמול ואיך יוצרים תהליך מוצלח. מדריך להורה הגומל

רבים מאיתנו מתלבטים על מהו הזמן הנכון לגמילה מחיתולים. בדרך כלל זה קורה לקראת גיל שנתיים שלוש כשגן העירייה נראה באופק ונדרשות לכך התאמות והכנות.

האם ישנו גיל קטן מידי? האם צריך להגיע סימן מהילד? בבת אחת או בהדרגה? קיץ או חורף? ועוד שאלות רבות. למעשה השאלה העיקרית שצריכה להישאל היא מה נכון עבור הילד שלנו ועבורנו! הבסיס לתהליך גמילה איכותי היא המודעות והעברת האחריות על הצרכים מהחיתול ומאיתנו אל הילד עצמו.

שיתוף פעולה

למה לחכות לסימן מהילד או שהילד זקוק לדחיפה מאיתנו? שניהם יחד זו התשובה הנכונה ביותר. חשוב שאנחנו, ההורים נכין את הקרקע ונכוון את הילד לקראת הגמילה.

איך עושים את זה? הציפו את הנושא, קראו ספרי גמילה מחיתולים יחד, צפו בסרטונים, כדאי גם לשמש לילד דוגמה אישית והסברים על גוף האדם. חשוב מאוד שהצפת הנושא תהיה באווירה רגועה ונינוחה, עם הרבה סבלנות ובלי לחץ מצידנו.

זכרו – אין טווח זמן מדויק שבו התהליך עולה שלב ושכל ילד מגיב בזמן הנכון עבורו.

מהו הטיימינג הנכון?

ישנם ילדים שמראים נכונות ורצון מעצמם להתחיל בהורדת החיתול ולעבור לסיר לתינוק או לישבנון עוד לפני שאנחנו תכננו זאת. חשוב לנצל את המומנטום בחכמה ולא לדכא את רצונו של הילד, שכן הוא מגלה לבד אחריות על צרכיו וזוהי מטרת התהליך. גם אם זה מגיע בחורף או בתקופה פחות נוחה, חשוב לשמר את זה על הילוך נמוך ולא לדכא זאת. חשוב ללוות אותו במידע והסברים ולמצוא את הקצב שמתאים לשניכם.

במקרים אחרים, אנחנו נבסס תחילה את הידע ונחזק את המודעות ואז הילד יראה נכונות מצידו להמשיך. חשוב מאוד לא להאיץ ולא להלחיץ אלא בהדרגה ובהקשבה רבה להוריד את החיתול.

אופן הגמילה

הגמילה היא מיומנות חדשה שהילד לומד ויש להתייחס אליה כאל תהליך למידה לכל דבר. בכדי שהלמידה תהיה מוצלחת ואיכותית, היא צריכה להיעשות באופן הדרגתי עם בסיס של מודעות והכנה, משמע לא לזרוק את הילד ל"מים העמוקים" אלא יותר בייבי סטפס.

התחילו בזמן מוקצב ביום שבו אתם יכולים להיות על ילדכם ולהסביר לו כשמפספס, הגיבו בקורקטיות וזכרו שהפספוסים הם חלק מהתהליך והם עוזרים לו להבין את גופו טוב יותר. שימו לב לשפת הגוף שלו, שכן תנועות אגן אי נוחות, עצירה פתאומית באמצע משחק והבעות פנים מסמנות את בואם של הצרכים וכך תוכלו גם לעזור לילד ולהדריכו שבקרוב הוא יצטרך להתפנות ולהציע לו סיר לתינוק או אסלה (רק במידה וזיהינו מכיוונו).

כל מספר ימים הגדילו את הזמן ללא החיתול וכשהילד מתחיל לזהות לפני פספוס ומבקש להתפנות אז תדעו שעליתם שלב. כעבור מספר ימים אפשר לעובר גם לגן ללא חיתול. לא לשכוח לשתפו בהחלטות ולשמור על אווירה חיובית ומילים חיוביות.

עוד דבר חשוב! אין צורך בחגיגות או פרסים וכמובן גם לא לכעוס, שכן צרכים הם צורך גופני בסיסי. חיזוק חיובי ומעצים ישיג את המטרה הרבה יותר טוב.

סיר  או ישבנון ?

לאחר שהמודעות מתבססת, עוברים למקום הקונבנציונלי שבו מתפנים. לפעמים האסלה מאיימת מידי ואז אפשר ליצור שלב ביניים עם סיר תינוקך ולבנים גם עם משתנון. אפשר ללכת לקנות יחד עם הילד סיר לילה  או ישבנון שאותם יבחר וכך ירגיש שותף. זכרו שהמודעות פה היא החשובה ביותר והנוחות עבור הילד קריטית להצלחת התהליך לכן גם אם נח לו יותר על סיר או על עץ בגינה השתדלו לזרום איתו וקחו את זה כעוד שלב בתהליך.

תהליך גמילה מחיתולים מוצלח הוא תהליך עם הרבה סבלנות ומודעות. אנו מחנכים אותם לגלות אחריות כלפי גופם וכלפי ניקיונם ובעצם עולים אתם עוד שלב של התבגרות. תיהנו מהתהליך, תנטרלו לחצים וסמכו על ילדכם ועל יכולתם ללמוד.

גמילה נעימה ומוצלחת.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת