גמילה מחיתולים גמילה מחיתולים
פעוטות

גמילה מחיתולים: מדריך להורה

מזג האוויר מתחמם ואיתו הבגדים הופכים לקלילים יותר. החלטתם שהגיע הזמן לדבר על גמילה ולגמול את הפעוט מחיתולים. אנחנו בהאגיס נשמח ללוות אתם והשלב הראשון הוא להבין מתי נכון להתחיל ומהם הסימנים למוכנות.

הגמילה כוללת בשלות של הילד אבל מה אומרת המילה בשלות?

בשלות קונטיבית

היכולת לתקשר, להביע ובעיקר להסביר מתי יש לו פיפי ולהבין שאם יש פיפי אז עוד מעט יהיה רטוב.

הסימנים מתייחסים לכמה דברים:

  • חיתול רטוב לא נוח: ילדך אומר במילים מביע בהתנהגותו שהוא לובש חיתול רטוב וזה לא נוח לו. יש ילדים שיורידו את החיתול או יבקשו להחליף ולאחרים פשוט לא נוח. כל אלו מעידים שאפשר להתחיל לגמול. רוב החיתולים היום סופגים היטב ולכן לא תמיד ילדים שמים לב לתחושת חוסר הנעימות.

  • ילדך מבקש להשתמש בסיר או בשירותים: הרבה פעמים הקטנטנים מחכים אותנו ההורים ושמחים לעשות כמונו. לפעמים הם מבקשים להשתמש בשירותים או רואים חברים בגן משתמשים בסיר. אם הילד מבקש לחקות שימוש בשירותים או בסיר- אפשרו לו

בשלות מוטורית ופיזית:

  • הילד נשאר יבש למשך כמה שעות רצופות בכל פעם, או נשאר יבש לאחר שנת צהריים. קל לראות אם החיתול יבש ואפשר גם לבדוק מדי פעם את החיתול ולראות שהפעוט לא הרטיב. ככל שהחיתול יבש לזמן ארוך הוא בשל לתהליך הגמילה ושולט.

  • אתם יודעים מתי ילדך צריך לעשות קקי: לילדים רבים יש סימנים, הם מסתתרים או הולכים לפינה מסוימת. אתם מודעים לסימנים? אם לא חפשו אותם. אם יש לילד סימנים מיוחדים מדובר בשלב בו הוא בשל לתחילת גמילה.

  • מתלבש לבד: ילדך יכול להתלבש בחלק מהבגדים או בכולם לבדו ללא עזרה. אין כאן דרישה להצליח לכפתר כפתורים או לנעול נעלים, אלא יכול להתמודד עם מכנסי טרנינג או מכנסיים עם גומי ועם תחתונים.

בשלות רגשית

ילדים רבם מוכנים ומבינים אבל לא תמיד מוכנים רגשית למשימה. בדקו האם הילד שלכם יודע לדחות סיפוקים? מוען להקשיב לכם או לגננת. האם הוא מבטא עצמו היטב, ובעיקר האם הוא מסוגל להיכשל או לפספס, בלי להיבהל.

יכול להבין פעולות פשוטות כמו "תביא לי את הסיר בבקשה" או "בוא נלך לשירותים". היכולת להבין ולמלא הוראות חשובה. גם אם הפעוט לא מדבר עדיין היטב חשוב שישנה תקשורת וקל לכם לתקשר.

חשוב לזכור שכל ילד מיוחד ומראה סימנים שונים, לא כל הסימנים חייבים להתקיים אבל נהוג להתייחס לשלושה או יותר סימנים מתוך המוצעים כאן

אז איך מתחילים?

אחרי שבדקנו את בשלות הילד והמוכנות שלו כדאי לברר האם ההורים מוכנים לגמילה. בדקו אום אתם פנויים לילד בתקופה הקרובה והאם לא צפויים שינויים גדולים מדי כמו מעבר דירה, הולדת אח או מקום עבודה חדש שלכם.

  • הכנה מראש: הכנה מראש של הילד אבל גם שלנו ההורים. הסבירו לילד שנפרדים מהחיתולים, אולי כדאי גם לרכוש בובה שעושה פיפי בסיר, תחתונים, תחתוני גמילה – פול אפס, המון מגבונים וכמובן סבלנות שלכם.

  • פרגון לילד: בכל פעם שהילד מצליח או אפילו מנסה חשוב לפרגן לו. יש כאלה שיפרגנו במתנה קטנה, אפשר במדבקה ואפשר פשוט במילים טובות ובהתלהבות. זה עובד טוב לפחות כמו מתנות.

  • המון סבלנות: כבר החלטנו שאנחנו כהורים מוכנים אז עכשיו נשאר להוכיח את זה ולהבין שגם פספוסים הם חלק מהעניין. אז כן יהיו שלוליות ואולי גם על הספה, אבל זה חלק מהתהליך. אם קשה לכם כדאי לחשוב על תחתוני פול אפס, שמאפשרים גמילה בלי פספוסים על הרצפה או על השטיח.

  • סיר או אסלה? על הדילמה אפשר לקרוא כאן

  • האם כדאי ללמד בנים לעשות פיפי בעמידה? רוה ההורים מלמדים דווקא בישיבה בהתחלה, כדי למנוע פספוסים. אבל זו כאמור בחירה של ההורה או של הגננת בגן. אין לכך באמת משמעות כיוון שבנים מהר מאד לומדים לעשות בעמידה.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת