האגיס האגיס קישור לדף הבית
חיתולי האגיס אקסטרה קר
מערכת האגיס

הוא גדל מספיק? הכל על עקומת גדילה

כל הורה צעיר מכיר את המונח עקומת גדילה ומגלה שיש 3 כאלה כבר בביקור הראשון בטיפת חלב. מה אומרות עקומות גדילה על התינוק שלכם ולמה הן קיימות בכלל בארץ. מדריך למדידות ולגרפים

עקומת גדילה לפי משרד הבריאות היא הערכת הגדילה של התינוק מרגע לידתו ועד גיל 5. עקומת גדילה היא אחד המדדים החשובים, לפי משרד הבריאות, להערכת מצב הבריאות והתזונה של התינוק והילד.

עקומות הגדילה מתארות את התפלגות המשקל, הגובה, ומדד מסת הגוף באוכלוסיית ילדים ובני נוער לפי מין וגיל, באמצעות קווי אחוזונים. עקומות הגדילה בישראל נקבעות לשימוש על-ידי שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ומתעדכנות מעת לעת.

עקומות הגדילה נפרדות ותוכלו למצוא עקומות גדילה לבנים ועקומות גדילה לבנות. חשוב לדעת שהעקומות הנהוגות בישראל הן למעשה עקומות גדילה המבוססות על מחקר ישן יחסית, משנות ה 60 של המאה הקודמת, שנעשה באוכלוסייה אמריקאית. העקומות אומצו על ידי ארגון הרפואה העולמי וכך גם הגיעו לישראל, למשרד הבריאות ולתחנות לאם ולילד- טיפת חלב.

היכן נמצא התינוק שלי בעקומת הגדילה?

תרשימי גדילה מפרידים בין מספר נתונים: משקל, גובה והיקף ראש. את הנתונים מכניסים לגרפים ובודקים מה מצב הילד לעומת חבריו בני אותו הגיל. עקומת האחוזים כוללים: 5%, 10%, 25%, 50%, 75%, 90% ו-95%. כל נתון יכול להיות במקו שונה בגרף ולהראות מיקום שונה באחוזים. לדוגמה אם משקל התינוק נמצא בעקומת 50%, הנתון מסביר שמתוך מאה ילדים רגילים בגילו, חמישים יהיו גדולים ממנו, וחמישים קטנים ממנו. כמובן שנתון מתייחס לגובה או למשקל או להיקף הראש. יתכן מצב שתינוק נמצא בעקומת גדילה של גובה באחוזון ה90 ובמשקל רק באחוזון ה 10. זה אומר שהוא רזה מדי מבחינת העקומות.

חשוב לציין שהעקומות נועדו לעקוב אחרי התפתחות התינוק ולהבין הא יש משהו חריג או אולי שינוי בקצב הגדילה המחייב בדיקה מקיפה יותר.

כיצד ניתן לדעת שהתינוק שלי מתפתח נכון?

ההבנה אם התינוק מתפתח נכון לא קשורה רק לעקומת גדילה לתינוקות או עקומות גדילה לילדים. מדובר בהבנה מקיפה יותר המתייחסת לשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא, בדברים שהוא עושה, לבדיקת ראיה, טונוס שרירים ועוד. העקומות מעניקות כאמור מעקב מסוים אבל כדי להבין את התפתחות התינוק יש להגיע לרופא המשפחה או לטיפת חלב ולבדוק באופן רציני יותר.

מתי לדאוג בקשר לעקומות גדילה ולהתפתחות התינוק

הסיבה לדאגה מוצדקת היא במצב בו שיעור הגדילה של התינוק מואט מבחינת משקל, גובה או היקף ראש, והוא נופל באופן משמעותי מתחת לקווי האחוזים התקניים. אם אתם מגיעים לעקב רגיל הרופא או אחות טיפת חלב תוכל לתת לכם את התשובה.

 

כתבות קודמות בנושא התפתחות התינוקכתבות נוספות בנושא התפתחות התינוק
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c