האגיס האגיס קישור לדף הבית
מעין ריבקס ספקטורמן, פיזיותרפיסטית התפתחותית

המדריך להתפתחות תינוקות מלידה

מעין ריבקס ספקטורמן, פיזיותרפיסטית התפתחותית מאבחנת, מטפלת ומדריכה בגיל הרך מסבירה מה כדאי לדעת בחודשים הראשונים

תינוק ישן ושוכב על מגבת

 מעין ריבקס ספקטורמן פזיוטרפיטית התפתחותית. 

ממתי מצופה שהתינוק יצליח לייצב את ראשו?

התינוק נולד כששרירי הצוואר חלשים ולכן בעת שכיבה על הגב ראשו מסובב לאחד הצדדים. סביב גיל חודש וחצי בממוצע מצופה שתינוק השכוב על גבו יצליח לשמור ראשו בקו האמצע ולסובב ראשו בצורה רצונית לימין או לשמאל.

קושי בשמירת הראש בקו אמצע בגיל חודש

קושי בשמירת הראש בקו אמצע בגיל חודש

מה קורה אם תינוק מתקשה בשליטה זו?

מנח ראשו של התינוק משפיע רבות על תגובותיו הגופניות. לדוגמא כשהתינוק חש שראשו אינו תמוך דיו, הוא פורש את זרועותיו לצדדים ("רפלקס מורו"). אצל מרבית התינוקות הרפלקס הזה נעלם סביב גיל 3-5 חודשים בעקבות תהליך הדרגתי של חיזוק שרירי הצוואר. דוגמא אחרת היא "רפלקס הסייף" בו סיבוב הראש לצד ימין, גורם ליד הימנית להתמתח וליד שמאל להתכופף.

רפלקס סיף בגיל חודש

רפלקס סיף בגיל חודש

מה המשמעות של אסימטריה במנח הצווארי?

בשנת החיים הראשונה התינוק מצופה לסימטריה יחסית ברכישת אבני דרך התפתחותיות: הוא יעקוב במבטו גם ימינה וגם שמאלה, יושיט כל אחת מידיו אל חפץ מעניין, יתהפך גם על צד ימין וגם על שמאל וכו'. נפוץ למצוא העדפה קלה של אחד הצדדים, אך אם התינוק נמצא במנח סיבוב ראש לצד אחד לאורך מרבית יומו הוא גורם לאסימטריה תחושתית ורכישה חד צדדית של אבני דרך מוטוריות.

האם האסימטריה הזו עלולה להשפיע על התפתחות עצמות התינוק?

אנחנו רגילים לחשוב על עצם כנוקשה, אך למעשה עצמות התינוק טרם סיימו את תהליך ההתגרמות ולפיכך הן עדיין רכות יחסית. מסיבה זו לחץ מכאני קבוע כנגד צד מסוים בעצם יגרום להשטחתה. שילוב של אסימטריה צווארית וריבוי שעות שכיבה על הגב נוטה לגרום להשטחה של הגולגולת בצידה האחורי-צדי. ישנם תינוקות הנולדים עם השטחה שכזו בעקבות מנח ברחם. תינוקות שכאלו נוטים להציג אסימטריה צווארית, המחמירה עוד יותר את ההשטחה המולדת.

מה כדאי לעשות?

זמנו לתינוק גירויים משני צדיו בצורה סימטרית: בדקו באיזו יד אתם נוטים לאחוז אותו, האם מאכילים אותו תמיד מאותו צד? האם הוא מסובב ראשו לכיוון קבוע אל עבר הכניסה לחדר או לטלוויזיה או לחלון? האם הוא תמיד בתנוחת ערסול לאותו כיוון במנשא?

שמירת ראש וידיים בקו האמצע בגיל חודשיים וחצי

שמירת ראש וידיים בקו האמצע בגיל חודשיים וחצי

קו אמצע: מקמו את התינוק כשהוא שוכב על גבו וראשו בקו אמצע, צרו עמו קשר עין ודברו אליו. אתם גם משפרים סימטריה וגם תקשורת ראשונית. משחק מעניין או מובייל מעל מיטתו יכולים לסייע. רוב התינוקות ישמרו ראש בקו אמצע בשכיבה על הגב או על הבטן בכוחות עצמם וללא כל תמיכה לפני גיל שלושה חודשים.

הקפידו על זמן בטן במהלך זמן הערות: שכיבה על הבטן נמצא כאחת ה"תרופות" היעילות ביותר לשיפור אסימטריה צווארית והשטחת גולגולת. מפתיע לגלות, אבל הרבה יותר קל לתינוק בן שבועיים-שלושה להרים את הראש בשכיבה על הבטן, מאשר לתינוק בן חודש וחצי. לפיכך, התחילו להשכיב את התינוק על הבטן לדקות ספורות מימי חייו הראשונים. העדיפו לעשות זאת תוך כדי שהתינוק על גופכם, כך שהוא מרגיש אתכם מדברים אליו. נצלו את העגלה להשכבה על הבטן תוך כדי טיול בחוץ: תאוצת העגלה והרטט מהמדרכה מסייע לתינוק בהרמת ראשו ובהארכת יכולתו. כשהתינוק מתקשה או בוכה החזירו אותו אל הצד או הגב, וחיזרו למנח הבטן שוב מאוחר יותר. עבור מרבית התינוקות השכיבה על הבטן הופכת לקלה ולא מאיימת בין גיל 3-5 חודשים

שכיבת אמות נינוחה בגיל 3 חודשים

שכיבת אמות נינוחה בגיל 3 חודשים

אם התינוק מתקשה בסימטריה: אל תהססו להתייעץ עם פיזיותרפיסטית התפתחותית. פעמים רבות כל מה שנדרש היא הדרכה המותאמת אישית לתינוק ולמשפחתו כדי לעזור להתפתחות תינוקות. ככל שתופסים את הקושי מוקדם יותר, כך קל יותר לשפרו.

הכתבת, מעין ריבקס ספקטורמן, פיזיותרפיסטית התפתחותית (M.Sc.P.T.) מאבחנת, מטפלת ומדריכה בגיל הרך. מחברת הספר "תנועה התפתחותית- התפתחות המוטוריקה הגסה בינקות ובילדות". לדף הפייסבוק של  "תנועה התפתחותית בהנחיית מעין ריבקס ספקטורמן" ולאתר

כתבות קודמות בנושא התפתחות התינוקכתבות נוספות בנושא התפתחות התינוק
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c