האגיס האגיס קישור לדף הבית
חיתולי האגיס אקסטרה קר
מערכת האגיס

על אחוזונים ועקומות: מדריך לטיפת חלב

על אחוזונים עקומות גדילה ומפגש עם טיפת חלב

תינוק קטן ישן עטוף שמיכה לבנה

בחודשים הראשון לחיי התינוק הוא צפוי להפגש עם כמה אנשים משמעותיים נוספים מלבד אמא ואבא. אחות טיפת חלב היא אחת מהם, היא צפויה ללוות אותו, לעקוב אחרי התפתחותו ולהוות מקור למידע והכוונה בשיגרה החדשה של חייכם המשותפים.

טיפת חלב, או המרכזים לבריאות המשפחה הם מרכזים המספקים שירותים שונים בתחום הרפואה לנשים הרות, תינוקות, ילדים עד גיל 6 ומשפחותיהם. בהגדרה השירות ניתן ללא תשלום לכל אחד וממומן על ידי משרד הבריאות, קופות החולים, העיריות כלומר מדינת ישראל.

שירות כזה ניתן רק בישראל, במדינות העולם השונות מטופלים הילדים והתינוקות על ידי רופאי הילדים והמשפחה.

בטיפת חלב צפויה המשפחה החדשה או המתרחבת לקבל חיסונים על פי תוכנית החיסונים של משרד הבריאות, לבצע בדיקות שגרתיות למען איתור מוקדם של מחלות ובעיות התפתחות. לקבל הדרכה, הכוונה וייעוץ בנוגע לטיפול בתינוק, הבדיקות הנדרשות , לשיגרת היום החדשה, חשיפה הדרגתית לאוכל, התפתחות וגדילה, בטיחות ועוד ועוד.

במרכזים לבריאות המשפחה תפגשו אנשי מקצוע בעלי הכשרה בתחום הבריאות, רופאים, אחיות, תזונאים, מרפאים בעיסוק, יועצי הורות ומשפחה, קלנאי תקשורת ועוד.

מה זה אחוזון?

אחד המושגים להם אתם צפויים להחשף בטיפת חלב הם עקומות גדילה והתפתחות. בכל ביקור אצל האחות היא צפויה לשקול את התינוק הקטנטן, למדוד את אורכו ואת היקף הראש. הנתונים נכנסים למסד נתונים ואז נאמר המשפט הילד שלכם באחוזון 90, אחוזון 50 וכו.

מה זה אומר?

קצב הגדילה של התינוק מעיד במרבית המקרים על התפתחותו הגופנית. היחס בין גיל התינוק בחודשים משקלו בקילוגרמים, אורכו בסנטימטרים והיקף ראשו בסנטימטרים מצביעים על התפתחותו וגדילתו , קביעה זאת אינה מתאימה לתינוקות פגים. למרות שכל תינוק הוא עולם ומלואו ולכל אחד יש את הקצב שלו והדרך שלו לעבור גיבשו במשרדי הבריאות ברחבי העולם סטטיסטיקות, עקומות וגרפים המגדירים את טווח הגדילה התקין בכל גיל.

עקומות אלה מחולקות לאחוזונים המבטאים קצבי גדילה שונים. מרבית התינוקות נעים בטווח התקין של הגרפים וכל עוד בריאותו של תינוק טובה, הוא ניזון בצורה המותאמת לגילו אין מקום לדאגה בעקבות המצאותו באחוזון נמוך, זה לא ציון או מדד לאיכותו של התינוק רק הסבר על משקל וגובה.

לאחרונה שינה משרד הבריאות הישראלי את הגרפים על פי נתונים של ארגון הבריאות העולמי. אם עד השינוי הנתוני היו מבוססים על סטטיסטיקות של תינוקות אמרקאים הנחשבים תינוקות גדולים שניזונים מתרכובות מזון, הנתונים החדשים נאספו מ 9000 תינוקות וילדים מגיל לידה ועד גיל חמש מחמש יבשות ומשש מדינות שונות שניזונו מחלב אם במשך ארבעה עד שישה חודשים, בהתאם להמלצות ארגוני הבריאות העולמיים.

השינוי של העקומות נובע גם ממגמה עולמית המבקשת להלחם במגפת ההשמנה, שממנה סובלים יותר ויותר ילדים.

מחקרים, נתונים ותצפיות הראו בבירור שילדים הניזונים מהנקה גדלים בקצב ובדפוס שונה מילדים שניזונים מתרכובות מזון. היונקים עולים במשקל בצורה הדרגתית יותר בשנה הראשונה לחייהם ובכדי להמנע ממצב שבו אמהות לתינוקות בריאים יונקים ידרשו לתת תוספות בצורת תרכובות מזון או דייסות בכדי שתינוקם יעלה באחוזונים וישמין, שינו קברנטי משרד הבריאות את העקומות.

על התנודות במשקל בגובה ובהיקף הראש של התינוק

בימים הראשונים צפוי התינוק שלכם לרדת במשקל, זה טבעי, אל דאגה במהלך הימים הקרובים הוא צפוי להשלים את הפער. יחד עם העלייה במשקל התינוק יגבה, על פי הנתונים הוא צפוי לגבוה בחודש הראשון בכ 3 ס"מ כך גם בחודש השני ומגיל חודשיים עד שנה בכ 2 ס"מ בכל חודש.

לצד הגובה והמשקל להיקף הראש יש חשיבות מיוחדת. קיימים כמובן נתונים לגדילה ממוצעת, אולם חשוב לדעת ולזכור שלגודל הראש יש אלמנט גנטי. ישנם תינוקות בעלי היקף ראש גדול מהממוצע אולם גם להוריהם יש כזה, והפוך. אז נכון שהיקף ראש עשוי להעיד על בעיה הדורשת התערבות רפואית או על התפתחות לקויה אבל לא באופן גורף בדרך כלל זה עוד מדד הדורש מעקב

אחרי כל זה חשוב לזכור שמעבר לכל המושגים והמילים, האחוזונים וההקפים, אתם מכירים את הילד שלכם הכי טוב בעולם כולו. סמכו על תחושות הבטן שלכם, אם אתם מרגישים שמשהו לא בסדר, תתעקשו לבדוק את זה. ומצד שני אם ברור לכם שתינוקכם בסדר, חיוני, בריא ומשתף פעולה גם כשהוא באחוזון נמוך, הקשיבו לעצמכם ולכו עם אמונותכם.

כתבות קודמות בנושא התפתחות התינוקכתבות נוספות בנושא התפתחות התינוק
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c