האגיס האגיס קישור לדף הבית
חיתולי האגיס אקסטרה קר
מערכת האגיס

כל מה שרציתם לדעת על רפלוקס

התינוק פולט הרבה? מתי יודעים שמדובר בבעיה או ברפלוקס ומתי זו סתם תופעה רגילה? מדריך לרפלוקס ולפליטות מרובות

Mother and her baby son are playing together with teddy bears.

תינוקות קטנים פולטים לעיתים שאריות חלב שאכלו. לעיתים הפליטה מתרחשת מייד לאחר הארוחה ולעיתים שעה אחריה. לעיתים מדובר בפליטה קטנה ולעיתים נדמה שהתינוק מקיא. אין הורה טרי שלא שמע את המושג רפלוקס מפי השכנה או החברה, ברגע שהתינוק שלו פלט. מה זה בדיוק רפלוקס ומדוע הוא מלחיץ הורים רבים?

רפלוקס אצל תינוקות או החזר קיבתי ושטי הינה תופעה מוכרת ונפוצה. מדובר על מעבר של תוכן הקיבה בין הקיבה לוושט בגלל סיבות שונות ובעיקרן לחץ על הבטן או לחצים בן הבטן לזה. אצל מרבית התינוקות מדובר בפעמים בודדות או החזר קיבתי וישטי (רפלוקס) לא משמעותי. זה אומנם גורם לאי נוחות ולצורך להשתמש בחיתולי טטרה על מנת שהבגדים לא יתלכלכו, אבל אין לכך השפעה אמיתית על התינוק ועל התפתחות התינוק.

מדוע רפלוקס קורה? 

התופעה של רפלוקס אצל תינוקות חולפת בדרך כלל שהתינוק גדל ובסביבות גיל חודשיים רוב התינוקות כמעט שאינם פולטים או פולטים מעט. מדובר על חוסר בשלות של המעבר בין הושט והקיבה. עניין התפתחותי המשתנה כאמור.

לעיתים הרפלוקס- ההחזר הוושטי קיבתי רב והתינוק ממש מקיא חלק מהאוכל או כולו. במקרים של רפלוקס ניתן לראות תינוקות לא רגועים, בוכים, נראים הסובלים מכאב וגם סובלים מחוסר עליה במשקל או גדילה ובעיות במערכת הנשימה.

איך מאבחנים רפלוקס?

הורים בדרך כלל מצליחים לאבחן רפלוקס או לדעת מתי לדעתם כדאי לפנות לרופא. אחד הסימנים הוא תינוק מאד לא רגוע ופליטות מרובות. האבחנה של רפלוקס נעשית על ידי הרופא על ידי תשאול ההורים ובדיקת התינוק, מדדים כמו עלייה במשקל ועוד. חשוב לזכור שחלק מהסימנים המרמזים על רפלוקס בתינוקות ובילדים אינם ספציפיים רק לרפלוקס, ויכולים להופיע גם באלרגיה למזון, דלקת ושט ועוד. לכן חשוב להגיע לרופא כשאתם דואגים ולקבל אבחנה ברורה.
.

מה עושים?

רוב הפעמים הרופא ינחה את ההורים לטיפול בבעיה בבית ולעיתים יוסיף תרופה זמנית, המקשה את המזון או מקלה על החומציות והתחושה הלא נעימה של התינוק.

הדרכה של ההורים:  בהנחה שהתינוק עולה במשקל ומתפתח לרוב יציעו להקל על הקושי על ידי הגבהת המנח שלו אחרי האוכלף לדוגמה ישיבה בסלקל או טרמפולינה ולא לשכב, שינוי פורמולת התמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) המציעה תכונה נוגדת רפלוקס ועוד. חלק מהרופאים יציעו להורים להסמיך את המזון על ידי קורנפלור או דייסות אחרות.

אם התינוק לא עולה במשקל ימליצו הרופאים על טיפול תרופתי, המבוסס בעיקרו על הפחתת הפרשת החומצה בקיבה. מדובר על טיפול זמני שהניתן בדר כלל בשעות קבועות וכשהתינוק גדל הטיפול מופסק. התורופות הניתנות היום עם מרשם רופא בלבד הם לוסק וזנטק. במקרים חריגים ממליצים על ניתוח, לשיפור המצב.

נתונים שכדאי לדעת:

כמעט כל התינוקות סובלים מרפלוקס בחודש הראשון

  • כ 70 אחוז מהתינוקות יקיאו לפחות פעם אחת עד גיל 4 חודשים
  • ישנם תרכובות מזון עדינות יותר המיועדות להקלה על סימני רפלוקס. גם להם צריך מרשם רופא
  • רפלוקס יכול לגרום לאנמיה אצל תינוקות
  • גם מבוגרים סובלים מרפלוקס ומטופלים בדרך דומה
כתבות קודמות בנושא התפתחות התינוקכתבות נוספות בנושא התפתחות התינוק
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c