האגיס האגיס קישור לדף הבית
חיתולי האגיס אקסטרה קר
מערכת האגיס

חרדת נטישה אצל תינוקות – כל מה שכדאי לדעת

הם פתאום בוכים, מחפשים אתכם ונלחצים כשאתם לא בסביבה? אולי זו חרדת נטישה?

חרדת נטישה אצל תינוקות

חרדת נטישה, בטח שמעתם את המושג ואם אתם מכירים את המצב שבו התינוק בוכה כשאתם נעלמים לרגע או ממש צורח כשאתם מעבירים אותו מידכם לסבתא או למטפלת, כנראה הגעתם לגיל.

אולי ירגיע אתכם לדעת כי מדובר בשלב התפתחותי מוכר, שגם יעבור אבל בינתיים אנחנו בטוחים שהידיעה שזה נורמלי ומשותף להורים רבים, לא עושה את הסיטואציה לקלה יותר.

חרדת הנטישה היא תופעה נפוצה, כמעט 80% מכל התינוקות חווים אותו בשלב מסוים, בדרך כלל לקראת גילאי 8 חודשים ולפעמים קצת קודם או אחרי. מדובר בתופעה מאתגרת ואפילו מתסכלת.

חרדת הנטישה היא לא תופעה שנצפת בדרך כלל בתינוקות שזה עתה נולדו. רובם נוטים ללכת בשמחה וכל עוד צורכיהם הם נענים והם מחובקים ומוגנים, הם בדרך כלל די מרוצים. אבל עם זמן רוב התינוקות מפתחים מידה מסוימת של פחד מזרים, כאשר הם בין גיל 7-9 חודשים.

לחלק מתינוקות, נראה שזה קורה כמעט בן ליל, ביום אחד הם חברותיים ושמחים ולמחרת הם רק רוצים להיות עם הוריהם , לרוב עם המטפל המרכזי שלהם.

אז מה היא חרדת נטישה?

חרדת נטישה היא תופעה המתבטאת כשהתינוק מופרד מההורה או המטפל שלו, ומרגיש חרדה ומצוקה.  חרדת נטישה מתקיימת כנראה במקביל ליכולת של התינוק להכיר ולזכור פרצופים מוכרים. מדובר בדרך כלל בחרדה כאשר המטפל המרכזי עוזב אבל תינוקות עם אחים גדולים יכול גם להראות חרדת נטישה כאשר האח שלהם הוא לא בסביבה.

חרדת נטישה היא התנהגות ששורשיה טבועים כנראה בעבר הביולוגי שלנו. תינוקות זקוקים לדעת מי ידאג להם, ואם מישהו לא מוכר מתקרב אליהם, הם מפרשים אדם זה כאיום פוטנציאלי. בכי הוא הדרך לבטא מצוקה ולקרוא להורים להגיע.

הסיבה נוספת יכולה להיות קשורה  לגודל פיזי: מבוגרים יותר גדולים מתינוקות ופחד ממשהו גדול ורועש הוא רק טבעי. הבכי הוא שוב סימן למצוקה

חרדת נטישה כאמור יכולה להתחיל בגילאי חצי שנה ולהגיע לשיא בין 14-18 חודשים.  תינוקות שקרובים במיוחד להורים שלהם, או שהיו חולים , יכולים להפגין חרדת נטישה בגיל צעיר יותר.

איך תדעו אם התינוק יש חרדת נטישה?

הסימנים לחרדת נטישה הם תינוק בוכה, מייבב, מזעיף פנים, מקמט את מצחו בכעס וכמובן מסרב להתנתק מכם וללכת למקום אחר. כאשר התינוק זוחל אפשר לראות שהוא פשוט יזחל אחריכם וינסה להיות בקרבתכם. תינוקות שחווים חרדת נטישה לעתים קרובות חוזרים להתעורר שוב בלילה. גם אם הם כבר ישנוכל לילה שלם לפני כן.

איך כדאי להתמודד?

הדבר הראשון שיש לעשות הוא לזכור כי חרדת הנטישה היא נורמלית. לא ניתן לעשות שום דבר כדי לשנות את זה.

  • לייצר חיזוקים לתינוק באמצעות שיחות, שירים ומבטים. הנוכחות והמגע של ההורים עוזרים לתינוק לחוש בטוח
  • למרות שלפעמים הבכי של התינוק מלחיץ- נסו להישאר רגועים ולהרגיע אותו
  • אם אתם יכולים לחזות מתי התינוק יחוש חרדה, כדאי להנחות את האנשים מסביב איך להתנהג. רצוי לא לרוץ ולהרים את התינוק אלא שיתקרבו קודם. תינוק קטן ייבהל כמישהו שהוא לא מכיר ירים אותו מיד, ולכן הנחו את המטפלים האחרים קודם להתקרב, לדבר ואז רק להרים או לגעת בתינוק.
  • אם יש לכם חפץ מעבר כדאי להשתמש בו
  • אל תבטלו את התחושות של התינוק, הבינו שהוא באמת חושש וחבקו אותו
  • נסו תמיד להדגיש ולדבר ולהסביר לאן אתם הולכים ומתי תחזרו. גם אם התחושה שהתינוק לא מבין את האמירות האלה, כדאי לאמץ אותם.
  • שתפו אנשים נוספים בטיפול בתינוק בעיקר בני זוג
  • שחקו משחקי קוקו עם התינוק כדי להעביר מסר שדברים לא נעלמים לגמרי אלא חוזרים
  • כשאתם בחדר אחר המשיכו לדבר עם התינוק

כתבות נוספות בנושא

כתבות קודמות בנושא התפתחות התינוקכתבות נוספות בנושא התפתחות התינוק
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c