האגיס
מערכת האגיס

המדריך לחיסון לתינוקות

לחסן או לא לחסן? לפצל את החיסונים או אולי לחכות. כל מה רציתם לדעת על חיסוני התינוקות בחצי שנה הראשונה ולא היה לכם את מי לשאול

Pediatrician doctor with syringe, tense mother and unhappy baby

כל הורה צעיר מכיר את היום לפני החיסון הראשון, התלבטות, חששות והתייעצויות אין סופיות בפורומים וקבוצות. זה כואב לתינוק? יש תופעות לוואי? החיסון בטוח?

החיסונים הפכו לשגרה אמיתית ומעט מאד הורים חושבים שזוהי בעצם המצאה די חדשה. חיסונים קיימים כ 100 שנים והם נחשבים לפריצת דרך ברפואה המונעת. מדובר על יכולת להגן על בריאות הילדים והחברה בכלל ממחלות מדבקות וקשות ובעיקר למנוע מגפות של מחלות שנחשבות לכאלה המסכנות חיים.

איך החיסון עובד? החיסונים החדשים הניתנים הם בדרך כלל של נגיפים מומתים, המפעילים את מערכת החיסון של הגוף. החיסון גורם לגוף להפעיל את מערכת החיסון שלו, בצורה מבוקרת בזמן ובמקום שאנחנו קובעים אותו. הגוף פועל ליצירת תגובת חיסון ספציפית נגד אותו מחולל מחלה.

במשרד הבריאות ובארגון הבריאות העולמי רואים בחיסון כמפחית כיותר מ 95 אחוז מהופעת מחלות מדבקות. למרות היעילות של החיסון והעובדה שמגפות שהיו קיימות כאן לפני שנים, כמו אבעבועות שחורות, נעלמו, החיסונים עדיין נושא לדיון ולהתלבטויות והשאלה מדוע לחסן עולה בכל קבוצת פייסבוק ופורום הורים.

ד"ר צחי דגן, רופא מומחה ברופאת ילדים ומתמחה בפרמקולוגיה קלינית וטוקסיקולוגיה מסביר: "חשוב לחסן ילדים ותינוקות בחיסוני השגרה. החיסונים מגנים ומונעים מחלות והתפרצות מגפות. גם מחלות שהיו שכיחות פעם כמו חצבת, אדמת או חזרת, כמעט שלא רואים היום. מדובר במחלות ילדים שיש להן סיבוכים ומניעת המחלה רק מגנה על הילדים שלנו מפני סיבוכים ואפילו מוות.

 כמה זה עולה לנו?

כל חיסוני השגרה הניתנים בתחנות טיפת חלב הם ללא תשלום. החל משנת 2010 בוטלה גם אגרת טיפת החלב, והביקור בטיפת חלב הוא חינם, המטרה לעודד אמהות צעירות והורים חדשים להגיע, להקשיב ולהתייעץ וכמובן גם להתחסן.. יש ניסיון לעודד הורים לחסן את ילדיהם בזמן למרות שבשנים האחרונות יש יותר ויותר הורים הדוחים את החיסונים או מוותרים עליהם בטענות שונות.

אילו חיסונים מקבל התינוק בשנה הראשונה?

  • "מחומשת": טטנוס-דיפטריה-שעלת +המופיליס אינפלואזה b + שיתוק ילדים פוליו
  • "מרובעת": משולשת": חצבת-חזרת-אדמת + אבעבעות רוח
  • חיסון נגד חיידקים פנוימוקוקים, פרבנר
  • חיסון נגד דלקת כבד נגיפית Hepatitis B
  • חיסון נגד דלקת כבד נגיפית Hepatitis A
  • חיסון נגד נגיף הרוטה
טבלת חיסונים של משרד הבריאות

טבלת חיסונים של משרד הבריאות

לדחות או לא לדחות חיסונים?

האם לא כדאי להמתין לגיל בגן ואז לחסן את הילדים? הורים רבים מתלבטים בשאלה מדוע לחסן בזמן

ד"ר צחי דגן: "אני ממליץ לחסן בזמן. לא סתם נקבעו מרבית החיסונים לשנה הראשונה. התינוקות הם המועדים ביותר לחלות, מערכת החיסון שלהם עדין חלשה יותר . אל תשכחו שהחיסון לא פועל מהרגע שהוא ניתן, מדובר על מספר מנות שאותן נותנים לילד עד שהוא מחוסן מהמחלה, כך שגיל צעיר הוא הגיל הנכון לחסן ולהגן על הילד. אני מציין שזו לא רק החלטה של ישראל אלא בכל העולם הוחלט לחסן ילדים בגיל צעיר, מומחים ישבו ובחנו את הנושא וזו החלטה ומחקרים".

האם כדאי לפצל חיסונים?

ד"ר צחי דגן: "אני לא רואה יתרון בפיצול חיסונים, להיפך, מדובר בכאב מיותר לילד. החיסונים משולבים ככה שהפעולה שלהם לא משפיעה אחד על השני. לדוגמה נותנים חיסון מוחלש עם חיסון מומת. לא הוכיחו שנתינת חיסונים ביחד, בצורה שנקבעה על ידי משרד הבריאות, גורמת לעומס על מערכת החיסון של הילד וכי בטוח יותר לתת חיסונים בנפרד. אני כן יכול לומר בוודאות שפיצול הזריקות כן כואב יותר לילד ולכן מיותר לפצל".

האם יש בחיסונים כספית?

משרד הבריאות טוען כי תרכיבי החיסון הנוכחיים הניתנים במהלך ששת החודשים הראשונים לחיי התינוק לחיים מכילים  כמויות זניחות של כספית, בהשוואה לעבר כמות הכספית נמוכה והם  אינם עמוסים בחלבונים אנטיגניים. ד"ר צחי דגן מסכים. "החיסונים המודרניים בטוחים ולא מכילים כמויות שמשפיעות של כספית. יש בהם כמויות זניחות של חומרים משמרים או כספית. כרופא והורה אני מכיר את הסיפורים על קשר לאוטיזם, שהוא לא נכון ואת החשש. אני יכול לומר שהחיסונים בטוחים"

כתבות קודמותכתבות נוספות
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z