האגיס האגיס קישור לדף הבית
מערכת האגיס

כתמי לידה: מדריך להורים

כתם לידה בין הגבות או על הגב? האם כל כתמי הלידה זהים ומתי כדאי להתייעץ עם רופא לגבי הכתמים.

כתם לידה בתינוקות לאחר הלידה

אמרו לכם שאם לא תאכלו כל מה שתרצו בהריון הילד ייוולד עם כתם לידה בצורת המאכל? אז אמרו. במציאות כתמי לידה קשורים לכלי דם או גורמים אחרים והם יכולים לעבור לבד. הרפואה מכירה מספר כתמי לידה ולכל כתם לידה יש צורך אחר בטיפול או cמעקב.

לא ידוע באופן חד משמעי מדוע ישנם כתמי לידה ולמה דווקא לילד מסוים יש כתמים. כנראה שלא מדובר במשהו העובר בתורשה במשפחה. מדובר בכתמים על העור המופיעים לאחר הלידה והם יכולים להיות שונים במראה או בצורה וכמובן גם בגודל. כמובן שאין לכתמי לידה קשר להריון ולידה שעברו על האם או למאכלים שלא אכלה.

אצל רוב הילדים הנולדים עם כתם לידה אין צורך להתערב או להסיר את כתם הלידה. רוב הכתמים אינם מפריעים לתפקוד. לפעמים ישנה בחירה להסיר את הכתמים מסיבות אסתטיות, או כיוון שהם במקום מסוים המפריע לילד, כמו כתם על הפנים, או לגודל כתם הלידה שמפריע שוב מבחינת הנראות.

לפני שאתם נבהלים או דואגים, ישנם כתמי לידה שונים שכדאי להכיר ולהבין מתי ואם בכלל כל כתם יעלם.

סימני החסידה (Stork marks)

אתם בטח מכירים את התינוקות האלה שבזמן בכי ניתן לראות סימן ורוד שטוח, בין הגבות שלהם. מדובר בסימני החסידה. אלו אזורים שטוחים וורודים, בדרך כלל בין הגבות או בעורף.

הסימנים מופיעים מיד בזמן הלידה. ונגרמים כנראה מצבר של כלי דם זעירים תת עוריים. הסימנים האלה לא נשארים לעד והם ייעלמו מפניו של התינוק או גופו לאחר מספר חודשים.

כתמי יין 

גם כאן מדובר בכתמים לידה מולדים, הנראים כוורודים אך הופכים כהים יותר עם הזמן, עד לצבע אדום כשל יין ומכאן כמובן שמם. כתמים אלו נובעים מריבוי של כלי דם קטנים (נימים) מתחת לעור, הם מופיעים בעיקר בפנים ובצוואר. ברובם אינם זקוקים לטיפול או להשגחה.

כתמי לידה – סימנים מונגולים

סימני לידה אלה מופיעים אצל ילדים מבני עדות המזרח והם נראים בגוון כחלחל או אפור. הם נעלמים לגמרי אצל הילדים עד גילאי 5 ובדרך כלל הרבה קודם לכן.

שומות מלנוציטיות מולדות:

שומות אלה נגרמות נגרמות בעקבות צבר של תאי עור באזור מסוים על פני העור. אצל אנשים בעלי עור בהיר, השומות תהיינה בגוון חום, ואילו אצל אנשים בעלי עור כהה השומות תהיינה שחורות. בדרך כלל השומות קטנות.

נקודת חן ענקית מולדת

נקודות חן ענקיות שעלולות להופיע בכל אזור בגוף, אולם שכיחות במיוחד באזור הגב והבטן. לעתים תיתכן צמיחת שיער במרכזן. נקודות חן אלו קטנות יותר בתקופת הינקות, אולם הולכות וגדלות ככל שהילד גדל.

מתי להגיע לרופא

רוב כתמי הלידה מוכרים ולא זקוקים השגחה או לבדיקות, אבל יש כאלה, בעיקר אם ההמצאות שלהן קרובה לעיניים או לעפעף ועוד, שידרשו השגחה או מעקב אצל רופא.

אם אתם חוששים מומלץ להראות בטיפת חלב את כתם הלידה ולהתייעץ או להגיע לרופא הילדים שלכם לשאלות.

לרוב כתמי הלידה אין שום משמעות רפואית, אבל יש להורים חששות לגבי האם הכתם, בעיקר אם הוא גדול או באזור הפנים, ישפיע על הילד מבחינה רגשית וחברתית. לרפואה יש פתרונות גם לזה ואם הגעתם לגיל גדול יותר ואתם מרגישים שהכתם מפריע לילד, תוכלו להתייעץ ובדרך כלל להסיר אותו.

כתבות נוספות בנושא

כתבות קודמות בנושא הימים הראשוניםכתבות נוספות בנושא הימים הראשונים
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c