האגיס
מערכת האגיס

התפתחות מוטורית בחודש הראשון לחיים

על המעבר בין הרחם לעולם שבחוץ. על השינויים והתפתחויות המוטוריות בחודש הראשון לחיים

baby girl isolated on white

בשעה טובה הגעתם הביתה. יצאתם לפני מספר ימים מאותו בית, זוג מרוגש וחסר סבלנות וחזרתם משפחה.

אין תחושה מרגשת יותר. אבל יחד עם ההתרגשות והשמחה יש גם לא מעט אחריות וחוסר אונים. לא באמת באמת הכינו אותכם לרגע הזה, נכון שהתכוננתם, הייתם בקורס, קראתם באינטרנט ,ספרו לכם אבל לתחושה הזאת אין דרך להתכונן. הרבה שאלות יתעוררו ויצוצו במשך הימים הקרובים, השבועות, החודשים והשנים, כל עוד אתם שואלים וחוקרים אתם עומדים להיות הורים הכי טובים שאתם יכולים לתינוק שלכם.

מה התינוק כבר עושה?

התינוק המושלם שלכם ישן ואוכל, זה מה שהוא יעשה בימים הקרובים, אחרי כמה ימים של הסתגלות שלכם ושלו מישהו או משהיא ישאלו, אז מה הוא כבר עושה ? ברוכים הבאים למירוץ החיים. לעשות, להספיק, לענות, לעבור, כבר מהרגע שהם נולדו ועד הסוף. אז רגע, שניה, הוא רק יצא מהמקום הכי עוטף ומוגן בעולם שם הוא היה 9 חודשים, בטוח ומאושר. יקח לו קצת זמן לענות על ציפיות העולם וזה ממש בסדר.

במהלך החודש הראשון לחיי התינוק שלכם אתם תראו שינוי, למעשה שלושת השנים הראשונות עמוסות שינויים, למידה והסתגלות יותר משנים רבות אחרות שעוד יגיעו. אם בימים הראשונים התינוק עשוי להראות לכם קצת "נוקשה", מכורבל בתנוחה המוכרת לו, שריריו מכווצים ותנועותיו קופצניות וחסרות שליטה, הוא לאט לאט יפתח וישתנה. ישנם תינוקות עירניים יותר, נדמה כי הם חוקרים את העולם במבט, ויש תינוקות שישנים יותר, זה בסדר.

חשוב לדעת כי בשלב זו התינוק מונע למעשה רק מרפלקסים, רפלקסים קדומים שעזרו לו וקיימו אותו ברחם ושעומדים להעלם במשך החודש הראשון ולהפוך לתנועות רצוניות.

רפלקס המציצה: רפלקס שעוזר לתינוק ל"השיג" אוכל. כך שכל גירוי קל באזור השפה יגרום לתינוק להטות את ראשו בנסיון לתפוס את מקור האוכל שמוצא לו, הנקה או בקבוק. בלבול פטמות זה מושג שעשוי להשמע בתקופה זו, שכן היניקה מבקבוק ומהשד היא יניקה שונה והתינוק הקטן עשוי לסגל לעצמו יכולת לינוק מבקבוק ולא להצליח לאכול מהשד או ההפך, לכן מומלץ במשך תקופה זו להתמיד בדרך האכלה מסויימת בשביל לא לבלבל את התינוק.

רפלקס מורו: אך שאתם מניחים את התינוק הקטן במיטה, הוא מתעורר. זה מייאש, מתסכל אבל מדובר ברפלקס. מדובר בתנועה לא רצונית המתרחשת כאשר מורידים את התינוק מגובה למצע רך, התחושה היא כנפילה ואז הוא ישמוט את ראשו, יכווץ את אצבעותיו ויפשק את זרועותיו, לעיתים זה דומה להבהלות שבמקרים רבים גורמת לו להתעורר.

רפלקס אחיזה: מגע בכף ידו של התינוק יגרום לו ללפות את מה שנגע בו. זה מקסים, מרגש וגורם לכם לחשוב שהוא אוחז בכם, אבל כרגע, זה רק רפלקס.

חיוך: אין דבר מקסים יותר מתינוק מחיוך, זה ממיס כל לב ומשכיח לילה חסר שינה.  גם חיוך, בחודש הראשון לחיי התינוק הוא אקראי. בהמשך יהפוך לתגובה לגירוי חיצוני.

בחודש הראשון אתם צפויים להפגש לראשונה עם אחות טיפת חלב ורופא הילדים שלכם. מעקב אמיתי אחרי תינוקך כולל הרבה יותר ממשקל וגובה.  ישנם אבני דרך, אשר נקבעו על ידי אנשי המקצוע השונים מתחום הרפואה וההתפתחות ואשר מעבר בהם מסמן התפתחות תקינה, שמצביעה על הסתגלות והתגברות גם על קשיים כמתבגרים ובוגרים.

חשוב לזכור לאורך כל השנים שהילד שלך הוא יחיד ומיוחד, יכול להיות שהוא אכן יענה על הצפיות התפתחותיות בזמנים המתאימים ממש לפי הספר, אבל יכול להיות שממש לא. זה לא אומר שהוא פחות טוב, פחות מושלם או פחות מיוחד. זה כן דורש מעקב, הסתכלות מקצועית, רגועה ושקטה, לכל אחד הקצב שלו והדרך שלו, וזה בסדר כל עוד אנחנו מודעים, עוקבים ולא נכנסים להסטריה.

כתבות קודמותכתבות נוספות
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z