האגיס האגיס קישור לדף הבית
חיתולי האגיס אקסטרה קר
מערכת האגיס

אתם לא לבד! להתמודד עם הקשיים בגמילה מחיתולים

זה נשמע פשוט, אצל החבר בגן זה לקח בדיוק שבוע אבל מסתבר שגמילה מחיתולים היא תהליך מורכב שלפעמים מאתגר את ההורים וגם את הפעוט. מרגרסיה ועד עצירות איך להתמודד עם קשיים בגמילה מחיתולים

4 בעיות נפוצות בתהליך גמילה מחיתולים

גמילה מחיתולים מתחילה בדרך כלל בין גיל שנתיים לשלוש כך שסביר להניח שאתם כבר לא הורים חדשים אלא יודעים דבר או שניים על הורות ועל הילד שלכם ועדיין גמילה מחיתולים יכולה להיות תהליך מאתגר. אם החלטתם שהילד מוכן לגמילה וגם אתם מוכנים לתהליך ויכולים להיות זמינים יותר ורגועים, בלי פרויקט חדש בעבודה או לידה מתקרבת, אפשר להתחיל.

שימו לב לפני הכל לסימנים של הבייבי לבשלות לגמילה מחיתולים. הוא משתף פעולה אתכם, יודע להתריע שיש לו פיפי וכמובן יודע להוריד מכנסיים לבד. אם הוא בשל לתהליך אפשר להתחיל אבל גם לדעת שמדובר בתהליך, שלעיתים נתקל בבעיות קטנות או קשיים. קחו נשימה ונסו להישאר רגועים ובעיקר קראו והבינו מה הקשיים או האתגרים בגמילה מחתולים.

הרטבת לילה

רגע לפני שאתם מתחילים לגמול בלילה כדאי לדעת ולהבין שמדובר בגמילה שונה ולא קשורה. יתכן שהילד נגמל יפה במשך היום אבל ממשיך להרטיב בלילה. בניגוד לפרידה המודעת והתהליך שאתם עושים מהחיתול במשך היום, גמילה מחיתולים בלילה היא תהליך טבעי של הבשלה פיזיולוגית.  הרטבת לילה נובעת מאי בשלות של מערכת הרפלקסים, המפקחת על השליטה בשלפוחית השתן.

מה כדאי לעשות? לפני שהחלטתם לגמול בלילה כדאי לבדוק אם לילד יש לפחות שבוע של חיתולים יבשים ורק אז להתחיל. אל תעירו אותו בלילה לעשות פיפי וגם אל תמנעו שתייה (אפשר ורצוי תמיד להגביל שתייה ממותקת אבל לא להגביל שתיית מים)

רגרסיה ופספוסים

הילד כבר נגמל אבל פתאום חוזר להרטיב. התחתונים מהגן חוזרים בשקית עם בגדים רטובים ואתם מנסים להבין מה עשיתם לא נכון. אפשר להירגע – רגרסיה בגמילה היא תופעה מוכרת ואופיינית. הורים רבים מחפשים סיבות שונות לרגרסיה כמו תחילת גן, חופש, שינויים. בשגרה או הולדת אח חדש, אבל מסתבר שגם בלי שינויים ילדים חוזרים לעיתים להרטיב, לאחר שהיו גמולים תקופה. ילדים בשלבי גמילה שונים נמצאים בסביבות גיל שנתיים, בו הם מפתחים עצמאות. לעיתים זה חלק מהיכולת שלהם לשלוט ולעיתים הרגרסיה מבטאת רצון לחזור להיות קטנים. יש ילדים שיחוו רגרסיה משינויים מלחיצים ומכך שהאנרגיות שלהם כרגע בשינוי ולא בגמילה. כיוון שהגמילה היא תהליך  לוקח לילד זמן לרכוש את כל המיומנויות ולהתאמן עליהן.

מה כדאי לעשות? לא כועסים ולא מראים תסכול. הכי קל לחזור על מה שעבד לכם בתהליך הגמילה ולייצר מעין גמילה נוספת. אם ניתן לגייס את הגננת לעזרה או את צוות הגן- נסו להיעזר גם בהם. אם הילד מפספס הרבה נסו לשלול גם בעיה רפואית כמו דלקת בשלפוחית.

חרדת אסלה ועצירות

מדובר בסירוב של הילד להתפנות בשירותים או בסיר. חלק מהילדים יכעסו ויתנגדו בכעס וחלק פשוט יתפנו בתחתונים. ישנם ילדים שיבקשו חיתול וחלק מהילדים יפתחו עצירות ולעיתים עצירות קשה, הם יסבלו מכאבי בטן והתאפקויות – רק לא להתפנות.

לעיתים מדובר בכעסים של ילדים בנושא הגמילה, בעיקר כשמופעל לחץ, אבל לא רק, הסיבות לחרדת אסלה ועצירויות הן שונות ומורכבות.

מה כדאי לעשות: כדאי לבדוק מה אתם עושים לא נכון או איפה הלחץ גדול מדי. במקביל כדאי להעשיר את התפריט היומי במזון עם סיבים ולהתייעץ עם רופא הילדים. בכל מקרה אל תמנעו מהילד לקבל חיתול כדי לעשות בו קקי ונסו לא להתרגש מעשיית קקי בתחתונים.

רוצה עשות רק בסיר

חלק מההורים מתחילים את תהליך הגמילה עם סיר, זה נוח יותר וידידותי לפעוט. אחרי ההצלחה של הסיר ישנה ציפייה שהפעוט יעבור לשירותים ו"יעשה כמו גדול" אבל המעבר הזה לא תמיד מצליח בקלות ויש קטנטנים שמעדיפים את הסיר ומפחדים מהשירותים הגדולים. חשוב לזכור שהסיר קטן ונמוך, והרגליים של הילד יציבות על הקרקע. עבור חלק מהילדים, גם רעש הורדת המים הוא רעש מאיים.

מה כדאי לעשות? אפשר ללמד את הילד לזרוק נייר טואלט לשירותים ולהוריד את המים וכמובן לדאוג לשרפרף או מקטין אסלה עם סולם, כדי שהרגלים לא יישארו באוויר.

כתבות קודמות בנושא גמילה מחיתוליםכתבות נוספות בנושא גמילה מחיתולים
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c