האגיס
מערכת האגיס

מחקר חדש: שלושה הורים לתינוק אחד

"תינוק תלת הורי" – תיקון ביצית באמצעות אישה נוספת יאפשר לזוגות עם קשיי פוריות להביא ילד לעולם

אישה בהריון חושפת בטן ומחבקת דובי לבן

זה נשמע מדע בדיוני אבל מסתבר שהמדע עולה על כל דמיון ומצליח לתקן ביציות, שעד עתה לא הצליחו להפרות.  למעשה התיקון יוצר מצב בו לילד יש מעין 3 הורים. התהליך מתואר במחקר חדשני. המחקר מחבר בין חלקי ביציות משתי נשים ליצירת הריון. בשורה לנשים עם בעיה בביציות המונעת הפריה

מחקר חדשני שנערך בבריטניה יסייע לנשים המתמודדות עם בעיה בביציות שמונעת מהן הפריה מוצלחת. במסגרת המחקר מושתל גרעין הביצית של האם נושאת ההריון בתוך ביצית בריאה של אישה תורמת, כך שהתוצאה תהיה ביצית בריאה של התורמת המכילה גרעין גנטי של אם התינוק, אותה ניתן יהיה להפרות בזרעו של בן הזוג.

לדברי ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות, גרעין הביצית הוא זה שנושא את המטען הגנטי התורשתי ולכן הוא בעל החשיבות. הפלה או התפתחות מומים נגרמים פעמים רבות כתוצאה מתקלה בחלקי הביצית שנמצאים מחוץ לגרעין ותקינותם חיונית לפעולות כמו חלוקת התאים והתפתחות העובר. הטכניקה החדשה צפויה לשמור על התוכן הגנטי של הביצית שמשפיע ומעצב את חיי ובריאות התינוק העתידי, ולאפשר התגברות על התקלה בשאר חלקי הביצית.

 דר איליה

ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות, תמונה יחצ

במסגרת המחקר גודלו עד כה 200 עוברים בשיטה של "תינוק תלת הורי" עד לגיל של 6 ימים לאחר ההפריה. כעת החוקרים יעברו לשלב של יצירת תינוק בשיטה החדשה בתיאום עם הרשויות הבריטיות.

לדברי ד"ר בר, המחקר עונה על הרצון הטבעי של הורים שילדם ישא את הד.נ.א שלהם ואשר הבעיה בביצית מנעה זאת מהם. עם זאת, בשנים האחרונות מתרבים המחקרים על כך שעיקר ההשפעה על התינוק, בשיעור של 85%, נעשית במהלך הלידה ובחודשי חייו הראשונים. כלומר, גם תינוק שנוצר מתרומת ביצית מלאה יקבל את רוב המטען מהאם הנושאת את ההיריון.

כתבות קודמותכתבות נוספות
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
מעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + z