ירידת מים ירידת מים

זורמת? כל מה שרצית לדעת על ירידת מים

בייבי, אמא מצפה שתגיע, ושמה לב לכל מיני תופעות שעלולות לבשר על בואך. אחת מהתופעות המוכרות שעלולות לבשר על הלידה היא ירידת מים. הנה מה שאמא צריכה לדעת על התופעה

בטוח ראית אותה בסרטים – ירידת המים. זו תופעה מפורסמת, אבל תני לי להבהיר מראש – היא שונה לחלוטין ממה שראית בסרטים, ולא בהכרח אומרת שאת עומדת ללדת בקרוב. הנה כל מה שכדאי לדעת על התופעה, איך לזהות אם זו ירידת מים או בריחת שתן, וטיפים להתנהלות
יש הרבה מאוד סימנים מקדימים ללידה. ירידת מים היא אולי אחד מהם, אבל בטח שלא הנפוצה. רוב היולדות לא חוות ירידת מים לפני שהן מתחילות להרגיש צירים ונכנסות ללידה, כך שאם את מצפה לירידת מים – את יכולה להפסיק לצפות, אבל בהחלט שווה שתכירי את התופעה.
ירידת מים היא תופעה ספונטנית, ובמצב תקין היא מתרחשת החל מהשבוע ה-37 להריון. קיימים 2 סוגי ירידת מים:

  • ירידת מים לפני מועד הלידה המשוער – P-PROM הם ראשי התיבות של Premature Rupture of Preterm Membranes; זו ירידת מים שמתרחשת לפני שבוע 37, ויש לה פרוטוקול טיפול ומעקב
  • ירידת מים במועד – PROM ראשי התיבות של Premature Rupture of Membranes – מצב תקין לחלוטין, שבו הלידה מתחילה בירידת מים עוד לפני הצירים

הגיע הזמן להבהיר - רוב הלידות לא מתחילות עם ירידת מים

בסרטים בטח ראית נשים שיורדים להן המים בבת אחת – וזה מה שמבשר על הלידה הקרבה ובאה. אבל האמת היא שלא תמיד זה בשטף, וזה יכול להיות גם בטפטופים לא סדירים שנמשכים כמה שעות או הרבה יותר מזה (ימים ואפילו שבועות) – עד הלידה. רוב הלידות מתחילות בשלב לטנטי עם צירים , ולפעמים נוספים להן דברים שמצטלמים פחות טוב ולא יראו לך בסרטים, או בקיצור – החיים הם לא סרט, והמציאות שונה מאוד.

ירידת מים או פיפי שברח?

איך תזהי אם מדובר בירידת מים? יש כמה הבדלים בין המאפיינים של מי שפיר לבין אלה של שתן שיעזרו לך להחליט:

  • הריח: לירידת מים יש ריח אופייני של נוזל זרע או של פריחת החרוב, והוא שונה מריח של שתן
  • הצבע: אם מדובר בצבע צהבהב, זה בדרך כלל שתן, וכשזה קורה בטרימסטר השלישי זה אפילו אופייני (כשאת מתעטשת או צוחקת, למשל). למי שפיר אמור להיות צבע שקוף, ובמצבים חריגים הם יכולים להיות ורדרדים או ירקרקים.
  • התדירות: בעוד שפיפי בדרך כלל בורח בבת אחת, כשמופעל על השלפוחית לחץ כלשהו – ירידת מים יכולה לקרות גם במנוחה מלאה, כשאין על השלפוחית שום לחץ. כשזה קורה, תבחיני בדליפה שנמשכת ונמשכת עד שהתינוק יצא לאוויר העולם.

מה מרגישים לפני ירידת מים?

התשובה הפשוטה היא "כלום". נשים רבות מדווחות שהן לא מרגישות שום דבר מיוחד. יש סיכוי שלא תרגישי תחושה כלשהי לפני ירידת המים, יש סיכוי שיהיו לך צירים ויש סיכוי שתרגישי כל דבר בין שני הקצוות האלה. כל אחת מהן היא תחושה נורמלית לחלוטין.

מה מרגישים בזמן ירידת מים?

בדרך כלל נשים שחוו ירידת מים לפני הלידה מספרות שחשבו שברח להן פיפי, וזה הגיוני, כי יש מים חמים שיוצאים ממך. לפעמים קשה לקבוע אם זו ירידת מים או בריחת שתן בדיוק מהסיבה הזו, ובמיוחד מפני שמצטרפת לחמימות גם תחושה של חוסר שליטה – את לא יכולה לשלוט בירידת המים. לעיתים היא מלווה בחוסר נוחות, לפעמים בצירים ולפעמים בשום דבר.

מה הצבע של מי השפיר אומר?

צבע שקוף מעיד על מים צלולים. אם מי השפיר ורודים לרוב זה מצב תקין של ירידת מים שנשטפו עם הפרשות מצוואר הרחם, אך בכל מקרה כדאי לגשת למיון כדי לשלול היפרדות שליה. אם הצבע ירקרק מדובר במים מקוניאליים (כשהתינוק לא התאפק ועשה קקי בתוך מי השפיר). לרוב לא מדובר במצב חירום, אבל זהו מצב שדורש בירור והגעה למיון יולדות בהקדם.

"ירדו לי המים, בתוך כמה זמן להגיע לבית החולים?"

ירדו לך המים אחרי שבוע 37 ? תוכלי להישאר בבית למשך כמה שעות לפני שתיגשי לבית החולים, אם את עונה על 5 התנאים הבאים:

  1. אם תוצאת בדיקת ה-GBS שלך שלילית*
  2. אין דימום
  3. לא עברת ניתוח קיסרי בעבר
  4. את מרגישה תנועות עובר
  5. אם התינוק במצג ראש

  אם את לא עונה על כל 5 התנאים, התארגני לך בנחת (אך בזריזות), וגשי למיון יולדות.

* GBS הוא חיידק נפוץ מאוד אצלנו בגוף. הוא נמצא על העור, בסביבת הנרתיק ובפי הטבעת. כשיש ירידת מים נוצר מעבר פתוח לחדירת חיידקים, ואז יש סכנה שהעובר יהיה חשוף ל-GBS. כדי למנוע סיבוכים ופתולוגיות לעובר, צריך להגיע בהקדם ולקבל טיפול אנטיביוטי. חשוב לי שתדעי ש-GBS חיובי הוא נפוץ – זה לא מעיד דבר על רמת ההיגיינה שלך, אלא פשוט נתון.

"כמה זמן אחרי ירידת מים מגיע רגע הלידה?"

בלידה של הבן הבכור שלי חלפו כ-30 שעות מרגע ירידת המים ועד הלידה. חוץ מירידת מים, יש הרבה פקטורים שמשפיעים על התקדמות הלידה, ובראייה הוליסטית אפשר להניח שהלידה קשורה גם לגורמים מנטליים. אלה שלוש הדוגמאות הנפוצות והמרכזיות:

  • תדירות הצירים
  • עוצמת הצירים
  • מספר הלידות שקדמו ללידה הנוכחית

כדאי שתדעי – יש מקרים שבהם למרות ירידת המים היינו מעדיפים לעכב את הלידה. למשל כשמדובר בירידת מים מוקדמת מאוד (שבועות צעירים), ורוצים להספיק להזריק שתי מנות של צלסטון (תרופה להבשלת ריאות העובר) במרחק של 24 שעות זו מזו.

ירידת מים יזומה – פקיעת מים

יש מקרים מסוימים שבהם אנחנו בוחרים "לפקוע" את המים:

  1. כשהאישה בתהליך לידה אבל תדירות הצירים נמוכה
  2. כשרוצים לזרז את תהליך הלידה מכל סיבה שהיא
  3. כשלעובר יש האטה ניכרת בדופק ורוצים לדעת מה צבע המים כדי לקבל מידע נוסף על מצב העובר.

פקיעת המים גורמת לראש התינוק ללחוץ באופן יותר אינטנסיבי על צוואר הרחם. מי השפיר הם מעין בולמי זעזועים, כך שאחרי פקיעת המים ראש העובר מפעיל לחץ ישיר, שמקדם יותר את הלידה.

מה הסכנה הכי גדולה של ירידת מים?

הסכנה הכי גדולה היא צניחת חבל הטבור, שבו חבל הטבור יורד אל מתחת לראש העובר והלחץ שמופעל על חבל הטבור יכול לפגוע בזרימת הדם ובעקבות כך גם באספקת החמצן לעובר. כמובן מדובר במצב חירום מיילדותי בגלל החשש לנזק מוחי לעובר ואף גרוע מכך, ולכן דורש הגעה לניתוח קיסרי בתוך דקות. מהסיבה הזו פוקעים את המים רק כשמתקיימים בו זמנית כמה תנאים ספציפיים מאוד, כמו ביסוס ראש העובר באגן, כמות מים מתאימה ועוד. זה מצב קיצוני ונדיר, אבל הוא עלול לקרות.

פקק רירי או ירידת מים?

הפקק הרירי הוא הפרשה צמיגית בצבע חום אדמדם. אין סיכוי שתבלבלי בינו לבין ירידת מים – הצבע, המרקם והריח שונים לחלוטין. יותר מזה – אין אפילו שום קשר בינו לבין ירידת מים, כך שזה לא יכול לחזות את הלידה המיוחלת, ויכול לקרות גם שבועיים לפניה.
את יודעת עכשיו ממש המון על ירידת מים בהריון. אני מקווה שזה עשה לך קצת סדר, ויסייע לך להחליט מתי צריך להגיע לבית החולים (וכמה זה דחוף), ומתי אפשר להישאר בבית. בין אם ירדו לך המים ובין אם הלידה תתחיל בצירים – אני מאחלת לך שהיא תזרום לך בבריאות ובקלות, ושתגדלי את הבייבי שלך בנחת ובאושר.

בייבי, בואי נסכם את מה שצריך לדעת על ירידת מים

בניגוד לסרטים, רוב ההריוניות לא חוות ירידת מים, בטח שלא דרמטית. עם זאת, מדובר בתופעה נפוצה שכדאי להכיר. אם ירדו לך מים לפני שבוע 37, חשוב להגיע לבית החולים בהקדם. ירדו לך המים אחרי שבוע 37? תוכלי להישאר בבית למשך כמה שעות ולתת לצירים להתפתח, לפני שתיגשי לבית החולים, אם הכל בסדר (קראי מעלה את 5 התנאים, כדי לוודא). זכרי – ירידת מים שונה מבריחת שתן – היא מתמשכת(הזרימה ממשיכה לאורך זמן) ויש לה ריח שונה.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

 

 

 

 

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת