האגיס האגיס קישור לדף הבית
חיתולי האגיס אקסטרה קר
ד"ר דורית שלו

חדר משותף או חדר פרטי? איך מחליטים

האם עדיף לילדים לחלוק חדר משותף, או להעניק חדר פרטי לכל אחד? ד"ר לדורית שלו, רופאה ויועצת שינה עונה

שני אחים על מיטה אחת. תמונה בשחור לבן

אחת השאלות שעולה בבתים רבים, מרגע ההריון השני, הוא הסדרי השינה של הילדים. האם חדר משותף לשני הילדים או חדר נפרד והאם חדר משותף עד מתי ומה מומלץ. לפני שתתחילו לקרוא חשוב להבין שאין תשובה מוחלטת וכל אחד אמור להחליט מה נכון לו ולמשפחה שלו. לפעמים ההחלטה היא מתוך אילוץ לפעמים מבחירה. מה שבטוח שההחלטות שלכם בגיל קטן יכולות להשתנות בהמשך, כשהילד גדל.

כמו בכל דבר בחיים, לכל אפשרות יש יתרונות וחסרונות, בהיבטים שונים הקשורים לפרקטיקה של החיים, לגישות חינוכיות ולערכים המשפחתיים, וכל זוג הורים בוחר, בהתאם לנסיבות ולתפישת עולמו, באפשרות המתאימה לו ביותר.

הגיל שאפשר להתחיל

מתי נכניס את ה"רכש החדש לחדר הילדים, כדי שיצטרף לאחיו הגדולים? גם כאן אין תשובה אחת נכונה. התשובה הכי טובה שלי היא, כשירגיש לכם נכון. כאשר תרגישו בשלים להיפרדות, כאשר תחושו ביטחון בחברותא בחדר הילדים, זהו בדיוק הזמן לעשות זאת. לא רגע קודם. השאירו מאחור את השיקולים של "מה כולם אומרים שצריך" והקשיבו לתחושות שלכם. שינוי שלא התקבל בהשלמה יהיה קשה מאוד לכם, ולכן גם לילדים. החלטה שלמה (של שניכם) תוביל, לרוב, למעבר נעים והסתגלות קצרה וקלה.

מה היתרונות של חדר משותף? בגילאים הצעירים לילד יש תחושת שייכות גדולה למשפחה. המשפחה היא מרכז חייו ומקור כוחו של הילד. הוא שואב כוח וביטחון מהאהבה והקרבה ובהמשך למשפחה שי משמעות ביכולת חיקוי של הפעוט ולימוד.

בשלבים האלו התינוק והפעוט ירגישו קרבה וביטחון, אם הם בשלב הפחדים או החלומות, אח נוסף בחדר יעזור בתחושת בביטחון.

הקשיים לעומת זאת ברורים גם הם. כשאחד מהילדים מתעורר הוא יכול להעיר את אחיו. שעת ההשכבה הופכת למורכבת יותר וכמובן חדר משותף מפחיד הורים לתינוקות עם אח בגן, בשלב בו מגיעים חולים מהגן ויכולים להדביק את התינוק הצעיר שבבית.

ההחלטה לא פשוטה אבל קשורה לבסוף לאמונות שלכם כהורים ולהחלטה שלכם וכמובן בהפרש הגילאים בין הילדים. אם התינוק החדש נולד לבית בו הילדים מתבגרים ההחלטה תהייה שונה מהפרש של שנתיים או שלוש בין האחים. אם החלטתם לא להפריד הנה כמה רעיונות להתמודדות עם הקשיים.

ככה זה שיש שניים (או שלושה או יותר)

אז איך מתנהלים כששני אחים הולכים לישון באותו חדר? תלוי בשעת ההשכבה של כל ילד. אם שני האחים הולכים לישון בשעה דומה, אפשר בהחלט לערוך שגרת ערב וטקס שינה משותפים לשני הילדים ולהשכיבם יחד לישון. ואולם, במידה והפערים בשעות ההשכבה של הילדים הם משמעותיים, רצוי לשבת ולבנות מערך שייתן מענה נכון לכל ילד, ויעזור לו להגיע נינוח ורגוע לשנת הלילה. כדאי להחליט איזה ילד שוכב לישון מוקדם יותר ומהי שגרת ערב וטקס השינה שלו וכיצד נערכים להשכבה של הילד השני, כאשר הילד הראשון כבר ישן או בשלבי הירדמות. תכנון מוקדם שנותן מענה לצרכי שני הילדים יעזור לכם להתמודד עם שעת ההשכבה.

הוא מעיר אותו

הפחד הגדול ביותר של הורים שעומדים להכניס ילד לחדר הילדים המשותף הוא "רק שלא יעירו לי אחד את השני.  תנו לי להרגיע אתכם. אין מה לפחד! גם אם בלילות הראשונים זה יקרה והם יעירו זה את זה, התנהלות נכונה מצדכם תעלים את התופעה במהירות

אם באמצע הלילה אחד הילדים בוכה ומעיר את אחיו, גשו יחד… שניכם – כל אחד לילד אחר, הרגיעו ונהגו בדיוק כמו בהשכבה בתחילת הלילה. בלי לדבר ביניכם, בלי דרמות – כל אחד והילד אותו הוא מרגיע ומשכיב חזרה לישון. לאחר התנסויות בודדות, תראו את התופעה נעלמת מאליה. זכרו, לילדים שלנו יש ברומטר מדויק ביותר לתחושות שלנו, ההורים. אל תלחצו! אל תחששו! הישארו רגועים וממוקדים… וזה יסתדר!

אם לתפישתכם, הדבר הנכון הוא חדר ילדים משותף, החליטו יחד מתי ואל תחששו. היערכו, תכננו ו… בעיקר תחגגו את אבן הדרך הנוספת שהמשפחה שלכם חצתה, חשבו כמה כיף יהיה להם יחד והתמקדו בכך. אם אתם דווקא מאסכולת 'כל ילד בחדר משלו' – הנה לכם פחות משהו להתמודד איתו

לדף הפייסבוק של ד"ר דורית שלו

כתבות קודמות בנושא שינת תינוקותכתבות נוספות בנושא שינת תינוקות
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c