האגיס האגיס קישור לדף הבית
חיתולי האגיס אקסטרה קר
ד"ר דורית שלו יועצת שינה

למה צריך יועצת שינה?

בעבר לא היו יועצות שינה והילדים נרדמו וישנו היטב. מה השתנה ולמה אנחנו כל כך תלויים ביועצות שונות. על תהליכים הוריים ויועצות שינה

Cute newborn baby boy sleeping in old wicker basket covered by blanket

בואו ואשאל אתכם את מה שאני נשאלת כמעט בכל פעם שאדם מעל גיל 55 שומע במה אני עוסקת היום, "איך אנחנו הסתדרנו בלי יועצת שינה או יועצת הנקה, יועצת תזונה ויועצת התפתחות?"
אתם יודעים מה,  סבא וסבתא צודקים! פעם הסתדרו מצוין בלי יועצת שינה, ובכלל, ההורות הייתה הרבה יותר פשוטה ונטולת יועצים ודאגות. אז מה קרה? הנה כמה טיעונים פחות שכיחים לשינויים שעברנו בשנים האחרונות.

עקביות

לאמא שלי היה ספר אחד, ה"תנ"ך" לגידול הילדים, ששם היא מצאה את כל התשובות שהסבתות שלי לא ידעו לתת לה. לכל אמא היה את מקור המידע שלה ואליו היא נצמדה. יהיה אשר יהיה אותו "תנ"ך", לפחות היא הייתה עקבית, וכידוע, עקביות היא המפתח ללמידה ולהצלחה. כאשר התינוק מבין שהוא תמיד יזכה לאותה תגובה כאשר הוא פועל בדרך כלשהי, הכללים ברורים לו והוא יכול לצפות את תוצאות מעשיו.
היום, כשכל עולם הדעות, הגישות והידע נמצא במרחק הנפת אצבע, קבוצות ההורים בפייס מציעות 30  פתרונות שונים לאותו תיאור מצב וקיימות גישות ייעוץ רבות ומגוונות, ההורים מנסים הכל, אבל הכל, ואז… התינוק מבולבל והמצב הולך ומחמיר כמו התסכול של ההורים, שלא יודעים איך לפתור את הבעיה.

אין לי זמן!

בעבר, שעות העבודה היו שפויות יותר ובמשפחות רבות הספיקה עבודה במשרה מלאה של אחד ההורים, כדי לכלכל את המשפחה ברווחה. הילדים היו בבית עד גילאים מאוחרים יחסית ולהורים היה זמן איכות רב עם הפצפונים. ההורים הכירו את הילדים, ידעו לקרוא אותם ולהבין אותם הרבה יותר טוב, מאשר הורים שמבלים, במקרה הטוב, 3 או 4 שעות ערות עם תינוקות צעירים ולא יודעים לזהות נכונה את סימני העייפות שלהם. חשוב לי לציין – זה לא שההורים לא רוצים להיות עם התינוקות או הילדים. אבל אם אוספים את התינוק ב 16:00 מהמשפחתון (שם התינוק נמצא לפעמים מגיל 3 חודשים) קשה להורים ללמוד אותו ולזהות נכון את התנהגויותיו וצרכיו.

רגשות אשמה!

האינטנסיביות של החיים, העומס העצום על ההורים הצעירים ותחושת התחרותיות שהולכת ומתעצמת עם כל דור חדש של הורים, גורמים לכך שכמעט ולא ניתן למצוא הורה שלא גורר אחריו טריילר גדול, עמוס ברגשות אשמה. רגשות אשמה הם מניע גרוע מאוד להתנהגות הורית, וכשזה המצב, מה הפלא שאנחנו מתקשים לומר לא? מה הפלא שקשה לנו להתייחס רק לצרכים ואנחנו עסוקים בלהיענות בעיקר לרצונות, להפעלות ולדרישות של קטנטנים.

זה לא שפעם לא היו רגשות אשמה, אלא שפעם הם היו אחרים, מתונים יותר, והשפיעו פחות על אופן גידול הילדים.

ידע

אנחנו חיים בעשורים של קפיצות מדרגה בתחומי המחקר והמדע השונים. הגלובליזציה, זמינות המידע, מאגרים אינסופיים של נתונים ושיטות מחקר מתקדמות, תורמים כולם לקדמה כמעט בכל תחום.
רוצים דוגמאות? אנחנו יודעים היום כמה חשוב להניק (תבדקו כמה מהאמהות שלכם הניקו אתכם ולכמה זמן) וגם תרכובות התמ"ל משתכללות במהירות. אנחנו יודעים שתינוקות לא רעבים כל 3 שעות בדיוק, ובעקבות מחקרים רבים אנחנו גם יודעים שלתת לתינוק לבכות ללא מענה עלול לגרום להשלכות התפתחותיות ואישיותיות בעתיד הבינוני והרחוק, ואנחנו גם יודעים מה קורה בגוף של תינוקות כשהם נכנסים לעייפות יתר.
אנחנו פשוט יודעים יותר. המדע יודע יותר. ולכן אנחנו לא מוכנים להסתפק בשיטות של פעם.

טבע אורבני

הטיעון ה"טבע" הוא האהוב עלי ביותר. נכון, האישה בשבט האפריקאי לא צריכה יועצות שינה! על כך אין ויכוח. כן, היא זו שכורעת בשדה ללדת, מנקה את הוולד וממשיכה בשגרת יומה, היא מניקה עד גיל גמילה טבעי, היא נושאת את הילד צמוד אליה לתחושת בטחון מרבית. כן. היא המאמאטבע האמיתית… א-ב-ל… שם התינוק ובני משפחתו הולכים לישון עם השקיעה וקמים עם הזריחה, שם לא צריך "למשוך" את התינוק כדי שיצליח לראות את אבא או את סבתא וייכנס לעייפות יתר, שם השגרה היא מצב קבוע ויומיומי ואין טענות של "אני מרגישה כלואה בבית" כדי לשמור על שגרת השינה של התינוק, וגם מאוד ברור "שם" מי ההורים ומי הילדים…   בקיצור, עזבו אתכם. אם אתם רוצים לחזור לטבע זה נהדר, אבל אז לא תוכלו לשמר את החיים שלכם כמו שהם היום!

יש עוד המון טיעונים, שחלקם הגדול נכון ומדויק (הצורך של ההורים היום בשליטה, הנטייה שלהם להתמקד בתיעוד ובשעון ופחות בהתבוננות בילד, נושא הסמכות ההורית שהיטשטשה והעובדה שכבר אין לנו כפר כדי לגדל את הילד).

טיעון אחד שאני לא מסכימה איתו הוא אובדן האינטואיציה. האינטואיציה שלנו כהורים עדיין שם, נשענת על הערכים, הזיכרונות, החינוך שקיבלנו והידע שצברנו, אולם אצל חלקנו היא לא כל כך מכוילת. היעדים נכונים, אולם המסרים שאנחנו מעבירים לקטנים מובילים להפך ממה שהתכוונו. פה. בדיוק בנקודה זו, נכנס הייעוץ. פה נכנס איש המקצוע שנותן את הכלים המדויקים והנכונים, כדי לאפשר לכם ליישם את אותה האינטואיציה.

 

ד"ר דורית שלו, יועצת שינה ומנחת סדנאות הורות

 

כתבות קודמות בנושא יועצת שינהכתבות נוספות בנושא יועצת שינה
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c