האגיס האגיס קישור לדף הבית
מערכת האגיס

התרופה לכאבי בטן ולשינה: לא תאמינו מה מגע יכול לעשות

היתרונות שלו נשמעים כמו קסם: הוא תורם לשינה רגועה אצל תינוקות, מפחית כאבי בטן ומסייע בהתפתחות של התינוק והילד. לא תאמינו אבל המגע הוא צורך בסיסי וחשוב כמו תזונה ושינה

תינוק עם מוצץ ישן במיטה

אנחנו משקיעים מחשבה בתזונה של התינוק ובסדר היום שלו, בוחרים לו בגדים נעימים ומשקיעים בחדר בטוח, אבל מסתבר שהדבר המרכזי לא עולה כסף והוא חשוב לא פחות ואולי אפילו יותר מכל דבר- מגע! התינוק יוצא מהרחם לאחר שהוקף במי שפיר והרגיש מוגן. מגע הוא החוש הראשון אשר מתפתח בקרב תינוקות. לתינוקות שנולדים פגים המגע הכרחי להתפתחות ואפילו ישנם מקרים שמראים כי מגע משמעותי אפילו לקצב הלב והנשימה של פגים ומומלץ כחלק מהטיפול שפגים מקבלים, להחזיק אותם זמן ארוך ככל שניתן במגע של עור לעור (שיטת הקנגרו)

המגע הוא הבסיס לפיתוח תקשורת, התפתחות, תחושת עצמי, ולחוויות רגשיות משמעותיות. מחקרים רבים, שנעשו דווקא על ילדים שלא חוו מגע, כמו תינוקות בבתי יתומים, גילו חסכים בהתפתחות ויכולת לתקשר בגיל מאוחר יותר כמו גם קשיים מוטורים, קשיי שפה ועוד.

מה החוקרים אומרים?

ג'ון בולבי, פסיכיאטר ואבי תאוריית ההתקשרות טען כי מגע הינו מרכיב מרכזי במכלול גורמים המובילים להתקשרות, וחסך במגע עלול לפגוע בהתפתחות הקשר הזה. מבחינתו מגע הוא צורך קיומי ותינוק שנפרד מאמו מגיב בבכי ובחרדה. חסך ארוך טווח במגע יהפוך את התינוק לילד מרד ולמבוגר הסובל מדיכאון וחרדה.

ויניקוט עסק רבות בניסיון להבין את עולמו הפנימי של התינוק. הפסיכולוגיה שלו מאופיינת כפסיכולוגיה של יחסים, במיוחד בין התינוק לאימו. ויניקוט טען כי לתחושתו של התינוק הוא אינו קיים לבדו אלא רק כחלק מיחידת האם. ויניקוט דיבר על החזקה וחשיבות המענה על צרכים גופניים.

.

פיאז'ה פסיכולוג התפתחותי, טען כי חוסר במגע עלול להביא לחסך חושי ולקושי בהתפתחות החשיבה. פסיכולוגים רבים חושבים באופן דומה ורואים חשיבות במגע על המשך ההתפתחות הרגשית אבל גם הקוגניטיבית של התינוק. ללא מגע התינוק לא יממש את הפוטנציאל שלו ויגדל להיות חרד ומתוסכל.

מחקרים מראים כי חום אנושי עוזר להתפתחות התקינה של תינוקות: הוא עוזר להם להבין את גבולות הגוף שלהם, לישון טוב יותר ולהרגיש נינוחים במהלך שעות הערות. לפגים, לעומת תינוקות בשלים, הוויסות החושי עוד לא מפותח ועל כן גירויים מתאימים חשובים ביותר להתפתחותם.

מה מומלץ לעשות

  • חשוב לא להקשיב לכל מי שטוען שמגע יגרום לתינוק להיות מפונק. מסתבר שההפך הוא הנכון, תינוקות שחוו מגע רב הפכו לילדים הבטוחים בעצמם ויכולים להתמודד עם העולם סביבם. דווקא ילדים שלא חשו מגע הפכו לילדים חרדתיים.
  • ענו לצרכי התינוק בכל פעם שאתם מרגישים שהוא זקוק לכם
  • קבעו רוטינות של מגע במשך היום, לדוגמא לאחר מקלחת או ברגעי ההחתלה
כתבות קודמות בנושא התפתחותכתבות נוספות בנושא התפתחות
קבלו עדכונים על כל מה שטוב לקטנטנים שלכם
הרשמו עכשיו
הגעתם לרכיב תגובות של פייסבוק, אם ברצונכם לדלג עליו לחצו כאן
תגובות
סגירה

תשאירו מייל ונדאג לעדכן אתכם בהטבות, קופונים בלעדיים ותכנים שווים במיוחד!

תמונת תינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.

איזה כיף שהצטרפת אלינו

נשמח להכיר אותך טוב יותר כדי שכל ההטבות והתכנים שנשלח יהיו מותאמים אך ורק עבורך!

תמונת תינוק
-
תאריך לידה של התינוק

בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם למדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת.
תמונת תינוק

עכשיו אנחנו מכירים!

שלחנו לך מייל

במידה והמייל אינו מגיע, בדקו בתיבת דואר

הזבל וסמנו את האגיס כדיוור בטוח

מעבר לראש העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + xמעבר לאזור התוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לתחתית העמוד, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + c