רפלוקס ופליטות אצל תינוקות רפלוקס ופליטות אצל תינוקות
רק נולדו

כל מה שרציתם לדעת על רפלוקס

תינוקות קטנים פולטים לעיתים שאריות חלב שאכלו. לעיתים הפליטה מתרחשת מייד לאחר הארוחה ולעיתים שעה אחריה. לעיתים מדובר בפליטה קטנה ולעיתים נדמה שהתינוק מקיא. אין הורה טרי שלא שמע את המושג רפלוקס מפי השכנה או החברה, ברגע שהתינוק שלו פלט. מה זה בדיוק רפלוקס ומדוע הוא מלחיץ הורים רבים?

רפלוקס אצל תינוקות או החזר קיבתי ושטי הינה תופעה מוכרת ונפוצה. מדובר על מעבר של תוכן הקיבה בין הקיבה לוושט בגלל סיבות שונות ובעיקרן לחץ על הבטן או לחצים בן הבטן לזה. אצל מרבית התינוקות מדובר בפעמים בודדות או החזר קיבתי וישטי (רפלוקס) לא משמעותי. זה אומנם גורם לאי נוחות ולצורך להשתמש בחיתולי טטרה על מנת שהבגדים לא יתלכלכו, אבל אין לכך השפעה אמיתית על התינוק ועל התפתחות התינוק.

מדוע רפלוקס קורה? 

התופעה של רפלוקס אצל תינוקות חולפת בדרך כלל שהתינוק גדל ובסביבות גיל חודשיים רוב התינוקות כמעט שאינם פולטים או פולטים מעט. מדובר על חוסר בשלות של המעבר בין הושט והקיבה. עניין התפתחותי המשתנה כאמור.

לעיתים הרפלוקס- ההחזר הוושטי קיבתי רב והתינוק ממש מקיא חלק מהאוכל או כולו. במקרים של רפלוקס ניתן לראות תינוקות לא רגועים, בוכים, נראים הסובלים מכאב וגם סובלים מחוסר עליה במשקל או גדילה ובעיות במערכת הנשימה.

איך מאבחנים רפלוקס?

הורים בדרך כלל מצליחים לאבחן רפלוקס או לדעת מתי לדעתם כדאי לפנות לרופא. אחד הסימנים הוא תינוק מאד לא רגוע ופליטות מרובות. האבחנה של רפלוקס נעשית על ידי הרופא על ידי תשאול ההורים ובדיקת התינוק, מדדים כמו עלייה במשקל ועוד. חשוב לזכור שחלק מהסימנים המרמזים על רפלוקס בתינוקות ובילדים אינם ספציפיים רק לרפלוקס, ויכולים להופיע גם באלרגיה למזון, דלקת ושט ועוד. לכן חשוב להגיע לרופא כשאתם דואגים ולקבל אבחנה ברורה.

מה עושים?

רוב הפעמים הרופא ינחה את ההורים לטיפול בבעיה בבית ולעיתים יוסיף תרופה זמנית, המקשה את המזון או מקלה על החומציות והתחושה הלא נעימה של התינוק.

הדרכה של ההורים:  בהנחה שהתינוק עולה במשקל ומתפתח לרוב יציעו להקל על הקושי על ידי הגבהת המנח שלו אחרי האוכל, לדוגמה ישיבה בסלקל או טרמפולינה ולא לשכב, שינוי פורמולת התמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) המציעה תכונה נוגדת רפלוקס ועוד. חלק מהרופאים יציעו להורים להסמיך את המזון על ידי קורנפלור או דייסות אחרות.

אם התינוק לא עולה במשקל ימליצו הרופאים על טיפול תרופתי, המבוסס בעיקרו על הפחתת הפרשת החומצה בקיבה. מדובר על טיפול זמני שהניתן בדר כלל בשעות קבועות וכשהתינוק גדל הטיפול מופסק. התרופות הניתנות היום עם מרשם רופא בלבד הם לוסק וזנטק. במקרים חריגים ממליצים על ניתוח, לשיפור המצב.

נתונים שכדאי לדעת:

כמעט כל התינוקות סובלים מרפלוקס בחודש הראשון

  • כ 70 אחוז מהתינוקות יקיאו לפחות פעם אחת עד גיל 4 חודשים

  • ישנם תרכובות מזון עדינות יותר המיועדות להקלה על סימני רפלוקס. גם להם צריך מרשם רופא

  • רפלוקס יכול לגרום לאנמיה אצל תינוקות

  • גם מבוגרים סובלים מרפלוקס ומטופלים בדרך דומה

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת