התפתחות שפה אצל תינוקות התפתחות שפה אצל תינוקות

למה תינוקות אומרים אבא ולא אמא?

רוב התינוקות מתחילים בשלב המלמולים החשוב ואחריו הברות בעלות משמעות. באופן מפתיע רוב התינוקות יתחילו לומר מילים קובעות ואחת מהמילים הראשונות היא אבא. התפתחות השפה אצל תינוקות שונה ומומלץ לא להשוות. ישנו טווח גילאים הגיוני בו אמור תינוק  להתחיל להפיק צלילים, שהופכים בהמשך למילים ולבסוף למשפטים.

ניתן לחלק את השנה הראשונה לחיי התינוק לשתי תקופות מבחינת התפתחות השפה והתקשורת: תקופה של קדם כוונות תקשורתיות (מגיל 0-9 חודשים) ותקופה של כוונות תקשורתיות (מגיל 9-12 חודשים).

קדם תקשורתיות – לפני המילים –  זהו השלב בו התינוק מקיים תקשורת עם הסביבה שלו גם ללא מילים. הוא מחייך, מסתכל – יוצר קשר עין, בוחן חפצים, מביע רצונות ורגשות דרך תנועות גופו והבעות פנים. בהמשך התינוק לומד להצביע על חפצים ולהשמיע קולות (כמו "בה , בי ") עדיין לא מילים. המלמול חשוב מאוד להתפתחות הדיבור, מכיוון שבעזרת המלמול התינוק לומד לקשר בין תנועות מסוימות שהוא עושה בפה, ובין הצלילים שיוצאים מפיו.

מילה מילה: זהו השלב השני בו התינוק או הפעוט אומר מילים בודדות והברות. כמובן אבא, ועוד מילים. לאט לאט יותר ויותר מילים מצטרפות לאוצר המילים הנרכש.

הילד מדבר: זהו שלב מרגש בו הפעוט לומד לצרף 2 מילים ביחד למשפט קטן ובעל משמעות. "אבא בוא" או "אמא מים" הילד מצרף שתי מילים, בדרך כלל ללא מילות קישור.

משפט שלם:  זהו שלב מתקדם הרבה יותר, הפעוט מבין הקשר, תנאים, מוסיף מילות קישור בין המילים למשפט מורכב וברור

היכולת התקשורתית של  תינוקות ופעוטות מתפתחת כמובן בהתאם לתנאים. ככל שההורים ידברו אליהם הרבה וברור. חשוב לדבר לתינוק בזמן שאתם עושים פעולות ולהסביר לו מה אתם עושים (עכשיו אנחנו מכינים לך אמבטיה, עכשיו מחליפים חיתול וכו')

חשוב לזכור שעד גיל 9 חודשים, עיקר היוזמה התקשורתית מוטלת על כתפי ההורה, וככל שהוא יזום יותר תקשורת ב"שיחות", משחקי תקשורת, שירי ידיים ומשחקי הקפצות, כך התינוק גם ירצה ליזום אתו יותר תקשורת ויתנסה יותר בתקשורת.

שימו לב, גם אם תינוקכם אומר מילה והיא שונה לגמרי מהמילה ה"נכונה". מכיוון שהיא משובשת או מכיוון שהתינוק משתמש במילה אחרת לתיאור החפץ. היא עדיין נספרת כמילה. ישנם תינוקות רבים אשר משבשים מילים, למשל: "צצי" במקום מוצץ, "אמ אמ" במקום אוכל.

אז למה תמיד הוא אומר קודם "אבא"?

רוב התינוקות יאמרו אבא כאחת מהמילים הראשונות. אין לכך תשובה חד משמעית. הטענה היא שההגייה של "אבא" קלה יותר ולכן הוא ישתמש במילים ובהברות קלות בלימוד השפה.

תינוקכם מתחיל לתקשר אתיכם עוד הרבה לפני שהוא למד מילים. תפקידכם כהורים הוא לחזק את הקשר עם ילדכם בדרכים שונות, מבט, חום וכמובן מילים. זכרו שהטווח הוא רחב לכל ילד זמן התפתחות מתאים לו. אם ישנו איזה חשש מבחינתכם התייעצו עם קלינאית תקשורת.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

 

 

 

 

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת