על הנקה, תזונ תינוקות ושימוש במוצץ על הנקה, תזונ תינוקות ושימוש במוצץ

מוצץ והנקה: מה הקשר?

האם נתינת מוצץ עלולה לפגוע בהנקה תקינה? באיזה שלב מומלץ לתת מוצץ לתינוק יונק ומהם היתרונות העיקריים שבכך?

המוצץ הינו אביזר פופולרי המתקשר באופן אסוציאטיבי מובהק עם תינוקות. מספיק לעמוד מול מדפי בתי המרקחת ורשתות השיווק הגדולות, כדי להבין עד כמה פופולרי- שם אנחנו יכולים להתרשם ממספר המותגים, הדגמים, הגדלים והצבעים. כמו בכל תחום, בבואנו כהורים להחליט האם מוצץ משתלב עם הנקה, כדאי שנסרוק מספר היבטים, חיוביים ושליליים, ונקבל החלטה מושכלת ואינדיבידואלית.

הארגון הבינלאומי ליועצות ההנקה IBCLC, לצד משרד הבריאות האמריקאי ומשרד הבריאות הישראלי ממליצים להציע מוצץ לתינוק אשר יונק, רק לאחר כ 4-6 שבועות מהלידה. הסיבה לניסיון לדחות את נתינת המוצץ היא כדי לוודא את התבססות ההנקה אצל התינוק.

בהנחה כי היינו מגדלים ילדים בסביבה טבעית יותר, המזכירה באופייה מדינות מתפתחות, המוצץ המרגיע עבור התינוק שלנו היה, כמובן, השד. היצמדות לשד בתדירות גבוהה מגבירה לאורך זמן את כמות החלב שמייצרת האם ואת הקשר אם-תינוק ולכן מובילה להנקה ארוכת טווח על כל האספקטים החיוביים שבה.

המוצץ עשוי לטשטש עקבות של סימני רעב. סימני רעב מתחילים בצקצוק שפתיים והנעת הלשון וממשיכים באי שקט והנעת הראש לצדדים תוך פתיחת הפה וחיפוש הפטמה. השלב המאוחר ביותר לסימני הרעב הינו הבכי. ללא מוצץ, קל להבחין בתנועות הפה ובקולות המושמעים על ידי התינוק. האם לומדת להכיר שפה זאת ללא טשטוש ומרגיעה את התינוק באמצעות מגע, חיבוק או הנקה.

פגיעה ביניקה

כידוע תינוקות פועלים על רפלקסים מולדים ואחד החשובים בהם הינו רפלקס המציצה. רפלקס זה מופעל במגע עם הנקודה הגבוהה של החך הקשה בפיו של התינוק. מוצץ, מעצם היותו בולט, לוחץ על נקודת רפלקס המציצה וכך התינוק מורגל לסף גירוי גבוה. מאחר והפטמה האנושית של השד רכה, ואין ביכולתה להשתוות לכוח של הפטמה המלאכותית, כלומר התינוק אינו מבצע יניקה יעילה על השד. בנוסף, בימים הראשונים לחייו, התינוק לומד לבצע את פעולת היניקה ביעילות. המוצץ, כך נטען על ידי חוקרים מסוימים, מלמד את התינוק כי המציצה (כמו ברחם) נועדה להרגעה עצמית ולאו דווקא להשגת מזון.

אז להימנע ממוצץ?

מה יש באביזר הקטן והמלאכותי הזה שהפך אותו ברבות השנים לכ"כ פופולרי? מסתבר שלא הכל שלילי. המומחים מציינים כמה יתרונות של שימוש במוצץ שכדאי להכיר.

הפחתת הסיכון ל"מוות בעריסה": מחקרים רפואיים הראו כי מוצצים מפחיתים את הסיכון למוות בעריסה. אי לכך, לפני מספר שנים משרד הבריאות יצא בהצהרה גורפת: "למניעת מוות בעריסה, מומלץ לתת לתינוק מוצץ לקראת השינה (לתינוק יונק – רק לאחר ביסוס ההנקה)."

המוצץ מסייע מאוד לפגים ולתינוקות הסובלים מחולשת שרירים: תינוקות שנולדו טרום המועד (פגים) או אלו הסובלים מחולשת שרירים, בשל בעיה רפואית חולפת או קבועה, דווקא עשויים לחזק את שרירי הלשון והלסתות. מתן מוצץ עשוי לאמן אותם לקראת המעבר להנקה, לאחר האכלה פסיבית באמצעות זונדה או בקבוקים.

סיוע בהקלת כאב אצל התינוק: עצם המציצה מסייעת לתינוק להפחית כל סוג של סבל, כאב או אי נוחות (פעולת המציצה גורמת לשחרור אנדורפינים מרגיעים ממוחו של התינוק). אי לכך, מוצצים עשויים להוות פתרון טוב לתינוקות המרבים לפלוט, הסובלים מריפלוקס או מכאבי בטן (המכונים "גזים").

מקור רגיעה: תינוקות מסוימים "אינם יודעים שובע" ואין הכוונה לרעב בלבד- אלו ימשיכו להפגין אי שקט גם כשהם שבעים, נקיים וכבר שיהקו. מתן מוצץ יעניק להם מרגוע ובוודאי שיוריד לחץ מהאם המתוסכלת – שלא מצאה עד אותו רגע פתרון להרגיע את התינוק שלה.

עדיף על מציצת אצבע: אחרים יטענו כי תינוקות בעלי רפלקס מציצה מפותח במיוחד ימצאו את האגודל שלהם כנחמה. גמילה ממוצץ, בייחוד אם היא נעשית בזמן, תהיה אפשרית ולעומתה, גמילה ממציצת אצבע הרסנית וקשה הרבה יותר.

חשוב לי לציין כיכל החלטה מושכלת בחיים מתבססת על עיקרון המאזניים. לכל אדם וגם לכל תינוק הטיית המאזניים הסובייקטיבית שלו. חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות, השחור והלבן ובייחוד את כל גווני האפור המסתתרים בבסיס ההחלטה האם המוצץ יועיל או יפגע בייצור המושלם והקטן שאך זה נולד.

רווית שוחט היא אחות מוסמכת עם כישרון, ניסיון וידע בתחום התינוקות,  מדריכה קלינית, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC, מדריכה לשפת התינוקות ומרצה בנושאי הנקה ועולם התינוקות.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה