כתמי לידה כתמי לידה

כתמי לידה: מדריך להורים

אמרו לכם שאם לא תאכלו כל מה שתרצו בהריון הילד ייוולד עם כתם לידה בצורת המאכל? אז אמרו. במציאות כתמי לידה קשורים לכלי דם או גורמים אחרים והם יכולים לעבור לבד. הרפואה מכירה מספר כתמי לידה ולכל כתם לידה יש צורך אחר בטיפול או cמעקב.

לא ידוע באופן חד משמעי מדוע ישנם כתמי לידה ולמה דווקא לילד מסוים יש כתמים. כנראה שלא מדובר במשהו העובר בתורשה במשפחה. מדובר בכתמים על העור המופיעים לאחר הלידה והם יכולים להיות שונים במראה או בצורה וכמובן גם בגודל. כמובן שאין לכתמי לידה קשר להריון ולידה שעברו על האם או למאכלים שלא אכלה.

אצל רוב הילדים הנולדים עם כתם לידה אין צורך להתערב או להסיר את כתם הלידה. רוב הכתמים אינם מפריעים לתפקוד. לפעמים ישנה בחירה להסיר את הכתמים מסיבות אסתטיות, או כיוון שהם במקום מסוים המפריע לילד, כמו כתם על הפנים, או לגודל כתם הלידה שמפריע שוב מבחינת הנראות.

לפני שאתם נבהלים או דואגים, ישנם כתמי לידה שונים שכדאי להכיר ולהבין מתי ואם בכלל כל כתם יעלם.

סימני החסידה (Stork marks)

אתם בטח מכירים את התינוקות האלה שבזמן בכי ניתן לראות סימן ורוד שטוח, בין הגבות שלהם. מדובר בסימני החסידה. אלו אזורים שטוחים וורודים, בדרך כלל בין הגבות או בעורף.

הסימנים מופיעים מיד בזמן הלידה. ונגרמים כנראה מצבר של כלי דם זעירים תת עוריים. הסימנים האלה לא נשארים לעד והם ייעלמו מפניו של התינוק או גופו לאחר מספר חודשים.

כתמי יין 

גם כאן מדובר בכתמים לידה מולדים, הנראים כוורודים אך הופכים כהים יותר עם הזמן, עד לצבע אדום כשל יין ומכאן כמובן שמם. כתמים אלו נובעים מריבוי של כלי דם קטנים (נימים) מתחת לעור, הם מופיעים בעיקר בפנים ובצוואר. ברובם אינם זקוקים לטיפול או להשגחה.

כתמי לידה – סימנים מונגולים

סימני לידה אלה מופיעים אצל ילדים מבני עדות המזרח והם נראים בגוון כחלחל או אפור. הם נעלמים לגמרי אצל הילדים עד גילאי 5 ובדרך כלל הרבה קודם לכן.

שומות מלנוציטיות מולדות:

שומות אלה נגרמות נגרמות בעקבות צבר של תאי עור באזור מסוים על פני העור. אצל אנשים בעלי עור בהיר, השומות תהיינה בגוון חום, ואילו אצל אנשים בעלי עור כהה השומות תהיינה שחורות. בדרך כלל השומות קטנות.

נקודת חן ענקית מולדת

נקודות חן ענקיות שעלולות להופיע בכל אזור בגוף, אולם שכיחות במיוחד באזור הגב והבטן. לעתים תיתכן צמיחת שיער במרכזן. נקודות חן אלו קטנות יותר בתקופת הינקות, אולם הולכות וגדלות ככל שהילד גדל.

מתי להגיע לרופא

רוב כתמי הלידה מוכרים ולא זקוקים השגחה או לבדיקות, אבל יש כאלה, בעיקר אם ההמצאות שלהן קרובה לעיניים או לעפעף ועוד, שידרשו השגחה או מעקב אצל רופא.

אם אתם חוששים מומלץ להראות בטיפת חלב את כתם הלידה ולהתייעץ או להגיע לרופא הילדים שלכם לשאלות.

לרוב כתמי הלידה אין שום משמעות רפואית, אבל יש להורים חששות לגבי האם הכתם, בעיקר אם הוא גדול או באזור הפנים, ישפיע על הילד מבחינה רגשית וחברתית. לרפואה יש פתרונות גם לזה ואם הגעתם לגיל גדול יותר ואתם מרגישים שהכתם מפריע לילד, תוכלו להתייעץ ובדרך כלל להסיר אותו.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה