המדריך הישראלי להנקה המדריך הישראלי להנקה

פריחה אצל תינוקות

פריחה אצל תינוקות: מתפרחת חיתולים ועד סבוריאה

היי בייבי, אולי ההורים שלך כבר התחילו לספר לך שיש 2 סוגי פריחות – הטבעיות והמשמחות, ואלו שפשוט מגרדות | אז איך מרגיעים פריחה ולמה בכלל היא מופיעה? הנה מה שצריך לדעת

בייבי, לפני שנתחיל, הנה תקציר לגדולים שמטפלים בך:

לפריחה יש מעט צורות ואופני הופעה, אבל הרבה מאוד גורמים אפשריים. הטיפול הראשוני שנותנים, עוד לפני שיודעים מה גורם לפריחה, הוא שימון העור בקרם או בשמן מתאים לתינוקות, והפסקת שימוש בסבון ותכשירים אחרים המכילים אלכוהול.

בייבי, יש לך פריחה? רוצה לדעת מה הגורמים לפריחה אצל תינוקות?

פריחה אצל תינוקות יכולה להתעורר משלל סיבות. נוסף על כך, היא יכולה להיות מרוכזת באזור אחד או כזו המשתרעת על פני מספר איברים וכן על הגוף כולו.   
פריחה עלולה לגרד, ויכולה לגרום לתופעות נוספות, דוגמת חום מקומי, תפיחה מעל פני העור, יובש סדקים, שלפוחיות ונפיחויות.

כאמור, לפריחות יכולות להיות סיבות רבות, שהעיקריות שבהן הן תגובה לזיהומים שונים, תגובה אלרגית, תגובות לתרופות ועוד. גורמים שונים עלולים לגרום לפריחות דומות או אפילו זהות, מפני שלרקמת העור יש מגוון מצומצם של תגובות אפשריות לגירויים.

יש כמה סוגי פריחה אצל תינוקות – רוצה שאספר לך עליהם?

יש מספר גורמים לפריחה אצל תינוקות. אחת מהן היא אקנה של תינוקות (בייבי אקנה) שבה מופיעים על העור של היילוד פצעונים כמו של מתבגר. זו תופעה שחולפת מאליה.
 
תופעה נוספת היא אריטמה טוקסיקום (erythema toxicum)– גם כאן לא נדרש טיפול אקטיבי מצד ההורים, אלא אם המקום מזדהם. ניתן לזהות אותה יחסית בקלות, כי היא מופיעה כשלפוחיות זעירות על רקע אזור אדום. היא  יכולה להופיע בכל אזורי הגוף.

סבוריאה, בייבי!

סבוריאה זו מילה קצת ארוכה ומסובכת, אבל התופעה עצמה די קלה לזיהוי - אפשר לזהות סבוריאה כשמגלים על הקרקפת נגעים בצבע צהוב עם קשקשים. לעיתים היא יכולה להתפשט גם אל מאחורי אפרכסות האוזניים, לקפלי העור בידיים ובאזור החיתול.

סבוריאה מופיעה, לרוב, בשלושת החודשים הראשונים לחיים. גם במקרה הזה אין צורך לדאוג, והפריחה תעבור מאליה. עבור המקרים שהפריחה לא חולפת מעצמה, יש כיום תכשירים שונים לטיפול בה. הטיפול הפשוט ביותר הוא מריחה של שמן קוקוס או שמן תינוקות על הקרקפת, וסירוק עדין של הקשקשים. בתקופה הזו כדאי להפחית בחפיפת השיער, ולא להגזים במקלחות. אבל מכיוון שצריך בכל זאת להתקלח, בייבי, כדאי לך להשתמש בשמן ולא בסבון.  

תפרחת חיתולים

זוהי הפריחה הנפוצה ביותר, ככל הנראה. "תפרחת חיתולים" נובעת ממגע ממושך (כמה שעות) של שתן וצואה עם העור. כתוצאה מכך נוכל לראות אדמומיות באזור זה. לעיתים יהיו אזורים נוספים עם פריחה, ליד הפריחה העיקרית שמרוכזת סביב איברי המין ובקפלי העור. במקרה כזה, מריחה של משחת בייבי אגיסטן תוכל לסייע וכדאי לאפשר זמן שהייה בלי חיתול, כדי שהאזור המגורה יתאוורר.
במקרה של תפרחת אין להשתמש במגבונים, אלא לשטוף את האזור.  

פריחה על הפנים אצל תינוקות 

כל הפריחות שסיפרתי לך עליהן, בייבי, יכולות להופיע גם על הפנים. אבל גם וירוסים יכולים לעורר פריחה. כך, למשל, אדמדמת - מחלה ויראלית נפוצה וקלה יחסית שמופיעה אצל תינוקות מגיל חצי שנה ועד גיל שנתיים. סימניה הבולטים הם חום גבוה, פריחה שתופיע מספר ימים לאחר הופעת החום הגבוה לראשונה ואודם קל בלוע.

לפריחה שמופיעה על פנים של תינוקות יש כמה שמות: נקודות חלב, נקודות לבנות והשם הרפואי - מיליה (Milia). פריחה כזו עשויה להופיע על פנים של תינוק בריא, ונוצרת מהילכדות של תאי עור מתים מתחת לעור. הפריחה תיעלם לבד תוך מספר שבועות ואין צורך לטפל בה. לעיתים פצעונים קטנים מופיעים על העור בחלקים אחרים בגוף של התינוק, שדומים לאלה שעל פניו.

בייבי, יש לך פריחה בטוסיק?

לרוב מדובר ב"תפרחת חיתולים", כמו שסיפרתי עליה קודם, ולפעמים זה אטופיק דרמטיטיס או גירויים אחרים. הטיפול בך, במקרה כזה, הוא שטיפה במים ושמן, מריחת קרמי גוף והימנעות ממגבונים לחים (ואם חייבים, עדיף להשתמש במגבונים שאין בהם אלכוהול). אם המצב מחמיר, אפשר להשתמש בסטרואידים לפי המלצת רופא. 

פריחה אחרי חום אצל תינוקות

לרוב, פריחה תופיע יחד עם חום. לפעמים מדובר בחום כללי של כל הגוף, או חום נקודתי באזור הפריחה. אבל אם הפריחה נגרמה כתגובה אלרגית לעקיצות, נראה עיגולים אדומים באזור הידיים והרגליים וסביב הפה.

אסטמה של העור ואטופיק דרמטיטיס אצל תינוקות

כדאי לדעת: מדובר בשני שמות של אותה התופעה – שמתבטאת באיזורים יבשים בעור, שעלולים להיראות קצת כמו פריחה, בחלק מהמקרים. היא נפוצה במיוחד אצל תינוקות שיש להם אלרגיות או אסטמה "רגילה".

אי אפשר לאבחן תינוק עם אסטמה של העור לפני גיל 3 חודשים, אבל גם במקרה כזה, הטיפול הראשוני המומלץ הוא מקלחות עדינות עם סבון ללא ריח או שמן, והזנה של העור בקרמים עדינים המותאמים לתינוקות.
 
במקרים חמורים, רופא הילדים יכול לרשום סטרואידים. לאטופיק דרמטיטיס קיימת גם תרופת סבתא: ההמלצה הנפוצה היא למרוח חלב אם על איזורי היובש.  חלב האם לא בהכרח יועיל, אך הוא בוודאי לא יכול להזיק. 

הגיע הזמן לסכם, בייבי, את נושא הפריחה אצל תינוקות

אפשר לטפל בפריחה של תינוקות במגוון דרכים ותכשירים, אבל כל עוד אין זיהוי ספציפי של סוג הפריחה, הטיפול יהיה מבוסס על רחצה בסבון ללא אלכוהול, ומריחת שמנים מותאמים לתינוקות כדי לשמור על לחות העור. אם הפריחה נמשכת או מחמירה, צריך לגשת לרופא הילדים כדי שיאבחן את סוג הפריחה וימליץ על הטיפול המתאים ביותר כדי שלך, בייבי, יהיה עור חלק כמו של תינוק 😊.

 

 

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה