בדיקת בטא בדיקת בטא
הריון ולידה

הכל על בדיקה ביתית להיריון

רגע לפני האיחור בווסת או הבחילות אפשר לבדוק, בבדיקת הריון ביתית, האם את בהריון. לא תמיד הבדיקה מהימנה אם היא נעשית מוקדם, אבל ברב המקרים תוכלי לדעת אם ההריון נקלט

רגע לפני שהמחזור החודשי מאחר את בטח כבר ממש במתח ורוצה לדעת אם התשובה חיובית או שלילית. נכון בדיקת הריון ביתית שהיא למעשה בדיקת שתן, לפעמים לא מדויקת אבל היא הדבר הכי קרוב כרגע לבדיקה שיש לך. אם תנסי לפעול לפי ההוראות יש סיכוי שהתוצאה תהייה אמינה.

 

בדיקת הריון ביתית שכאמור נקראת גם בדיקת שתן או בדיקת בטא, היא אולי הבדיקה הראשונה שכל אישה בתחילת הריון שומעת את שמה ומכירה. למעשה מדובר בבדיקה הכי נגישה שיש וניתן לרכוש אותה בכל חנות פארם או בית מרקחת.

 

רגע לפני שרוכשים את בדיקת הריון ביתית היא בדיקת השתן או מבקשים מהרופא בדיקת דם להריון, כדאי להבין על מה מדובר, מה הבדיקה בודקת ולמה לפעמים כדאי להתאפק כמה ימים, כדי שהבדיקה תהייה מהימנה יותר.

 

בדיקת הריון ביתית היא בדיקת בטא. מדובר בדיקת אבחון המאתרת את הורמון HCG - Human Chorionic Gonadotropin.  
הורמון HCG  מורכב משתי יחידות – אלפא ובטא, אבל הבדיקה עצמה יודעת לאתר את החלק של הבטא ומכאן שמה הנפוץ. 
זהו הורמון הנוצר על ידי השליה במהלך ההריון, כבר בשלבים מוקדמים והוא לא נמצא כמעט בדמם של נשים שאינן בהריון או גברים, אלא רק בשבועות הריון. כיוון שהשליה מייצרת את ההורמון, תשובה חיובית של מציאת הורמון זה בשתן, מעידה כמעט תמיד על הריון, לפעמים כבר בשלבים מאד ראשוניים.

 

מתי לעשות בדיקת הריון ביתית?
השאלה מתי לעשות בדיקת שתן היא מורכבת, כיוון שאת ההורמון ניתן לאתר בדם, וגם בשתן, כשבוע עד 10 ימים מההפריה, כלומר עוד לפני האיחור בווסת. ועדיין ההמלצה לחכות מספר ימים לאחר האיחור בווסת בעיקר אם אתם עושים בדיקת שתן. בדיקה מוקדמת מדי יכולה לא לאתר את ההריון (מעט מדי הורמון בשתן או בדם) או לאתר הריון כימי שלא ממשיך להתקיים.

 

בדיקת הריון ביתית או בדיקת דם לגילוי הריון?
הרופאים יטענו שעדיפה תמיד בדיקת דם, היא מהימנה יותר. אבל כיום נמצאות בדיקות שתן רבות מדויקות גם הן ובעיקר זמינות מאד בקנייה בכל בית מרקחת. רוב הנשים לא יחכו עד לבדיקת הדם וייבדקו לבד בבית כי הסקרנות בדרך כלל כל כך גדולה. ההבדל שבבדיקת שתן התשובה היא כן או לא ואילו בדיקת דם מאפשרת לראות את רמות ההורמון.

 

איך בדיקת הריון ביתית עובדת?
הערכה מורכבת משני פסי צבע, האחד ביקורת והשני לבדיקה עצמה. פס הביקורת צריך לשנות את צבעו בכל מקרה כלומר תמיד תראי פס אחד בבדיקה. אם נמצא הורמון ההריון קיימת תגובת גם בפס השני. במילים אחרות – 2 פסי צבע בבדיקה - תשובה חיובית – את בהריון. כאשר רק הפס ביקורת משנה את צבעו – פס אחד - את לא בהריון או שעשית בדיקה מוקדם מדי ואין מספיק הורמונים בשתן. 

 

איך עושים בדיקת הריון ביתית?
בכל בדיקה יש הוראות קצת שונות לביצוע הבדיקה אז לפני שאת מתכננת לעשות, כדאי לקרוא את ההוראות של הערכה שרכשת, ולהיצמד אליהם. עוד מומלץ לזכור שהשתן הראשון של הבוקר הוא בעל ריכוז הורמון ה-hCG הגבוה ביותר. כלומר עדיף לבצע את הבדיקה בבוקר ואז היא תהייה האמינה ביותר. 

תשובה חיובית או שלילית בבדיקת הריון ביתית – שני פסים או פס אחד?

מסתבר שמלבד כן הריון או לא יש לפעמים תשובות לא ודאיות. אם את לא בטוחה בוודאות בתוצאה חיובית של הבדיקה, כלומר יש קו חלש מדי או לא ברור יתכן שלא ביצעתם טוב את הבדיקה או שמדובר בשלב מאד מאד מוקדם ולכן כדאי לחזור על הבדיקה שוב, או לבקש בדיקת דם להריון.

כדאי לשמור את תאריך הבדיקה הוא יעזור לכם אחר כך בשימוש במחשבון הריון, לזיהוי גיל ההריון ותאריך לידה משוער.

 

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה רפואית או המלצה לנקיטת הליך רפואי ואינו מחליף בשום אופן יעוץ רפואי. בכל עניין רפואי יש לפנות לרופא כנדרש. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת