בדיקות הריון טרימסטר שני בדיקות הריון טרימסטר שני
הריון ולידה

בדיקות הריון בטרימסטר שני

שליש מההריון עבר, את כבר מכירה את כל המונחים הרפואיים, בחרת רופא והכרת את הבדיקות להן את זכאית, דרך קופת החולים או הביטוחים המשלימים. מסתבר שבטרימסטר הזה מחכות לך עוד בדיקות ואפילו אולטרסאונד אחד שבו אפשר לראות את התינוק בצורה ברורה ומרגשת.

גם בטרימסטר הזה ישנן בדיקות שאולי תחליטי לא לעשות או שהרופא המטפל דווקא ימליץ לך לבצע. אנחנו יכולים להמליץ לך לקרוא היטב על כל בדיקה ולהחליט מה נכון לך.

סקירה מוקדמת

בדיקת האולטרסאונד מאפשרת לגלות מומים עובריים באיברים הפנימיים (לב, כליות, ריאות), בגפיים, בפנים ובאזורים נוספים.

מדובר על בדיקה המתבצעת בנשים הרות בין השבוע ה-14 לשבוע ה-16 להריון. במהלך בדיקה זו נסקרים אברי העובר על מנת לוודא את תקינותם. הבדיקה מתבצעת בדרך כלל כבדיקה בטנית אבל לעיתים יערוך הרופא בדיקה וגינאלית.

סקירה מוקדמת אינה בסל השירותים של קופות החולים ולפיכך כרוכה בתשלום נוסף, במידה ובהריון קודם נמצא מום בעובר הבדיקה ממומנת על ידי קופת החולים.

התבחין המשולש – חלבון עוברי

מדובר בבדיקה הנערכת בשבוע 16-18 והיא מוכרת בשמות רבים כמו חלבון עוברי, בדיקה משולשת או תבחין משלוש. מדובר בבדיקת סקר שהיא למעשה בדיקת דם פשוטה, שמטרתה לאתר עוברים הנמצאים בסיכון גבוה ללקות בתסמונות גנטיות לרבות תסמונת דאון. זו בדיקה פשוטה שאינה מסכנת את האם או העובר אבל היא עדיין בדיקה סטטיסטית בלבד ותוצאותיה אינן שוללות באופן מוחלט לידת עובר פגוע.

איך הבדיקה עובדת?

בדיקת הדם קובעת את הסיכון לתסמונת דאון על-ידי שקלול גיל האישה ורמתם של שלושה מרכיבים בדם האישה המופרשים בעת הריון:

  • ההורמון אסטריול

  • חלבון עוברי

  • הפפטיד hCG.

לבדיקה זו ניתן להוסיף בדיקה נוספת והיא נקראת התבחין המרובע בדיקת אינהיבין. מדובר בחלבון בדם האם, הנבדק בנוסף לשלושת החלבונים של התבחין המשולש. בדיקת התבחין המרובע מאפשרת איתור של למעלה מ- 75% מהעוברים עם תסמונת דאון.

דיקור מי שפיר

בדיקה גנטית של מערך הכרומוזומים בעובר. מערך זה משקף את המטען הגנטי בעובר ומאפשר לאתר מומים מולדים, מחלות והפרעות שונות. הבדיקה מתבצעת בשבוע 18-20 באמצעות החדרת מחט דרך הבטן למי השפיר ושאיבה שלהם על מנת לקבוע אם העובר סובל מתסמונת דאון או מליקויים אחרים בחומר הגנטי. בנגוד לבדיקות הסקר הביוכימי המבוצעות בשליש הראשון או השני שתוצאותיהן סטטיסטיות בלבד, באמצעות דיקור מי השפיר ניתן לשלול תסמונות גנטיות לרבות תסמונת דאון, מומים פתוחים במערכת העצבים וכן מחלות דם.

הבדיקה נערכת על ידי רופא והיא מחייבת מנוחה של האישה לאחריה. חסרונה הוא בשלב מתקדם בו היא נעשית. תוצאה לא תקינה תחייב הפלה ולא גרידה (כמו בבדיקת סיסי שלייה). הבדיקה כאמור אמינה אבל מלווה בסיכון הקשור להפלה בעקבות הבדיקה, אמנם באחוז קטן (1:800 עד 1:1000) אבל קיים והיא לא תמיד נעימה.

סקירת מערכות מאוחרת

בשבוע 22-24 ניתן לבצע סקירת מערכות מאוחרת, הנמצאת בסל הבריאות ולה זכאית כל אישה בהריון. מדובר בבדיקת סקירת מערכות הדומה לבדיקה שניתן לבצע בשבוע 14-16. ההבדל הוא בתמונת העובר, הנראית ברורה יותר בשל גודלו ולכן מאפשרת מתן תשובה מדויקת יותר. בסקירת מערכות מאוחרת בודקים את מצג ומנח העובר, מיקום השלייה, מספר כלי הדם בחבל הטבור, כמות מי השפיר, דופק ותנועות העובר. אל תשכחי לבקש תמונה או תמונות של העובר לאלבום התמונות העתידי.

העמסת סוכר – 50 גרם

הבדיקה נערכת החל משבוע 24 ועד 28 והיא בדיקה המבוצעת לכל הנשים ההרות. הבדיקה מאפשרת לאתר סיכון לסוכרת הריונית, הפרעה שכיחה בקרב נשים בהריון, שעשויה לסכן את היולדת ואת העובר. בבדיקה שותה האישה כוס מים ובה 50 גרם סוכר ולאחר כשעה נמדדת רמת הסוכר שלה בדם. הערך יכול להעיד על סכרת הריון ונשים שערך הבדיקה גבוה או לא תקין, ישלחו לבדיקה נוספת של העמסת סוכר 100 גרם. למרות המחשבה על שתיית משהו מתוק, הבדיקה מתוקה לרוב הנשים ומומלץ להגיע עם מיץ לימון לעידון המתיקות

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה רפואית או המלצה לנקיטת הליך רפואי ואינו מחליף בשום אופן יעוץ רפואי. בכל עניין רפואי יש לפנות לרופא כנדרש. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת