רעיונות לזמן איכות עם ילדים רעיונות לזמן איכות עם ילדים

מתי תינוקות מתחילים לשבת?

כל שלב התפתחות חדש אצל הבייבי הוא שלב מרגש. מתי תינוקות מתחילים לשבת לבד ומתי כדאי לעודד אותם. על ישיבה ועל התפתחות תינוקות

השאלות מתי התינוק מתחיל לשבת או מתי אפשר להושיב את התינוק, הן שאלות שעולות אצל הורים החל משלב התחלת טעימות של מזון. בשלב זה התינוק צריך לשבת או שצריך להחזיק את ראשו, אבל במקביל, רוב התינוקות בשלב הזה עדיין לא יושבים לבד.

רגע לפני שאתם מנסים להושיב את התינוק או לעודד אותו, כדאי להבין שמדובר בשלב התפתחות טבעי שמגיע לבד גם בלי הרבה עידוד.

מתי התינוק מתחיל לשבת לבד?

אנחנו מקווים שיש לכם סבלנות. תינוקות מתיישבים לראשונה בסביבות גיל 8 עד 10 חודשים. חשוב לזכור שלא כל התינוקות מתפתחים בדיוק באותו הקצב ולכן יכול להיות שהבייבי שלכם יתחיל להתיישב לפני אבל אולי גם אחרי, וזה בסדר. 

האם מותר להושיב את התינוק לפני שהוא מתיישב?

אם הבייבי שלכם לא התיישב עדיין, ניתן להושיב אותו לזמנים קצרים החל מגיל 7 חודשים או קצת לפני. ועדיין השאלה האם מומלץ להושיב את התינוק – התשובה על כך היא לא- עדיף לתת לתינוק זמן ללמוד להתיישב לבד ולא להושיב אותו. אם אין ברירה בזמני הארוחה, ניתן להושיב לזמנים קצרים.

איך התינוק מתיישב?

התיישבות, כמו זחילת תינוקות או התהפכות של התינוק מהבטן לגב או מהגב לבטן, היא חלק מההתפתחות הטבעית של התינוק. במהלך התפתחות תינוקות התינוק לומד להתהפך, לזחול ולהתיישב. 
כדי להבין איך תינוקות מתיישבים, כדאי להבין שאין דרך אחת נכונה. יש תינוקות שיתחילו לפני הכל לזחול, ומזחילה על שש הם יעברו לישיבה. יש תינוקות שייעזרו במגוון רהיטים או חפצים להתיישב. 

שלבי התפתחות לפני ישיבה

עד לישיבה התינוק עובר כאמור מספר שלבי התפתחות, כשבכל שלב שרירים נוספים מתחזקים. בתחילה התינוק שוכב על הבטן ולומד להתהפך. בהמשך לקראת גיל חצי שנה, התינוקות לומדים לזחול אחרי שבילו זמן רב על הבטן וחיזקו את השרירים. 

בשלב זה התינוקות יכולים להתחיל לנוע בזחילת גחון. הם מושכים את עצמם לאורך הבטן באמצעות הזרועות. הם עשויים לקום על ארבע ולהתנועע קדימה ואחורה עם זרועות ישרות ומקבילות לרצפה. השלב הבא כשהשרירים חזקים מספיק, בידיים ובגב, הם יהיו מסוגלים להתיישב או לשבת ללא תמיכה.

איך מעודדים תינוק לשבת?

רוב התינוקות ילמדו להתיישב לבד, כמו שהם למדו להתהפך או לזחול. לא צריך להשקיע בכך עבודה או לימוד. כן מומלץ בשלבים הראשונים להשכיב את התינוק בזמן ערות ובהשגחה, על הבטן. השכיבה על הבטן צריכה להיות על משטחים נוקשים וישרים, כמו רצפה, כך התינוק יוכל להתנסות במגוון תנועות.

מתי אפשר להושיב את התינוק?

כפי שציינו, רופאים ופיזיותרפיסטים ממליצים לתת לתינוק להתיישב לבד. אם עד גיל 7 חודשים הוא לא מתיישב, ניתן להתחיל להושיב אותו בכיסא אוכל או כיסא תומך אחר, לזמנים קצרים.
הישיבה צריכה להיות בכיסא בטוח, רצוי עם מגש וכמובן רצועות שיקשרו את התינוק וישמרו עליו.

למה דווקא סביב גיל 7 חודשים? כי בגיל הזה התינוק כבר אמור להיות מסוגל לשמור על מנח הישיבה בתמיכה. כמו כן, מאחר שהתינוק כבר אוכל מזון מוצק, יש משמעות לתנוחה גם בהקשרים של בליעה ושל נשימה. 

מתי לפנות לייעוץ

כל תינוק מתפתח בזמנים הנכונים לו ולכן חשוב לתת לתינוק זמן להתיישב לבד. אם אתם רואים שבגיל חצי שנה התינוק לא שולט היטב בתנועות הראש שלו ואינו יציב, או אם הוא לא מתיישב לבד בגל 10 חודשים, כדאי להתייעץ עם רופא/ת הילדים ולהבין אם צריך לחזק אותו.

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

 

 

 

 

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת