התפתחות תינוקות התפתחות תינוקות

איך לעזור לתינוק להתפתח נכון?

וק חדש נולד ואיתו הורים המנסים להתעדכן כמה שיותר בהתפתחותו. המידע היום זמין מבעבר, קל לדעת מה התינוק אמור לעשות בכל שלב, להכיר תרגילים מזרזים ולהילחץ כאשר התינוק של השכנה כבר זוחל ושלכם שוכב בהנאה על המזרון.

המידע הזמין מביא איתו כאמור גם לחץ והרבה שאלות: האם כדאי לעודד תינוקות להתפתח? ואם כן מה אנחנו כהורים יכולים לעשות כדי לעודד התפתחות.

טלי אביאני, מלווה התפתחותית, מעבירה סדנאות התפתחות ומאבחנת תינוקות מסבירה שחשוב לזכור ש"שלשת החודשים הראשונים הם למעשה המשך של ההיריון. התינוק מתחיל לגלות את העולם ותפקיד ההורים לעזור לו להיפתח אל העולם בהדרגה וממקום בטוח. לסנן גירויים, להעניק מגע ולהחזיק בתנוחות נכונות. מגיל 3-6 חודשים התינוק אמור להיפרד מהרפלקסים איתם נולד, להיות ערני ופעיל יותר וההורים צריכים לאפשר לו לגלות את היכולות שלו".

" טלי אביאני מסבירה: באופן טבעי התינוק אמור להתפתח נכון בלי התערבות. בעולם המודרני תינוקות נחשפים לאביזרים שונים אשר "מקלקלים" את מה שאמור לקרות באופן טבעי. למשל: שימוש בטרמפולינה, צפייה בטלוויזיה, מנשאים בהם התינוק בתנוחת ישיבה, שכיבה מרובה על הגב או זמן רב על הידיים. מסיבה זו נוצרים עיכובים התפתחותיים או תנועות לא מאורגנות".

על הבטן?

ההמלצות מדברות על שכיבה מרובה על הבטן בכל שעות הערות של התינוק. גם טלי אביאני חושבת שזו ההתחלה להתפתחות נכונה ומשמעותית של התינוק: "ההתפתחות מתחילה משכיבה על הבטן. התינוק לומד להרים את הראש ובימיו הראשונים משתמש רק בחוליות העליונות בצוואר ובהדרגה לומד לזקוף את עמוד השדרה כולו עד לעצם הזנב. תינוק שאינו שוכב על הבטן לא יפתח את הזקיפה המאורגנת של עמוד השדרה וסביר להניח שהוא ימצא פתרון אחר כדי להתפתח. בדרך כלל האלטרנטיבה שלו תהיה דרך תנועה גופנית שאינה מאורגנת כדי לפצות על העדר זקיפה נכונה".

מנשא זה טוב?

 לא תמיד התינוק רוצה לשכב על הבטן ולכן מומלץ לעודד אותו ולהיות לידו , לפחות בהתחלה עד שיתרגל. אם אתם עזוקים טלי אביאני ממליצה על מנשא "מנשא זו דרך נפלאה להרגיע תינוק, לתת לו מגע, וקרבה ובנוסף להשאיר להורה שתי ידיים פנויות. יש לשים לב שהתינוק אינו נמצא בתנוחת ישיבה בתוך המנשא. עד גיל 3 חודשים המנחים המומלצים הם: ערסול ובטן אל בטן. מגיל 3 חודשים ומעלה אפשר גם עם הפנים החוצה".

מה כדאי לצפות בשלושת החודשים הראשונים?

טלי אביאני: "בשלושת החודשים הראשונים צריך לצפות לקשר עין, חיוך רצוני, יכולת לשכב על הבטן, על הגב ועל שני הצדדים. רפלקס מורו (רפלקס הבהלה) אמור להתעורר פחות ופחות והתינוק צריך בהדרגה להיות יותר על מזרן הפעילות ופחות על הידיים"

חשוב לזכור שלכל תינוק יש קצב התפתחות אחר ולכן כדאי לתת לו זמן להכיר את העולם החדש מחוץ לרחם ולהתפתח בקצב שלו. נסו להסתכל פחות על קצב ההתפתחות של תינוקות אחרים ותנו לתינוק שלכם זמן והרבה אהבה. טלי אביאני מסכימה : "השוואות בין ילדים, גם בין אחים, אינן מומלצות. לכל תינוק קצב אחר, גם התפתחות מהירה אינה הדבר הנכון. חשוב לראות שהתינוק מתקדם ביחס לעצמו, שהוא ערני, שהוא אינו מבוהל. אם ההורים דואגים – כל חשש של ההורים מצדיק ברור ולא כדאי להישאר בספק"

האם כדאי להגיע לקורסים או ייעוץ?

טלי אביאני: "שנת החיים הראשונה היא חלון הזדמנויות עבור התינוק לרכוש הרגלי תנועה נכונים. סדנאות ליווי התפתחותי מיועדות לתת להורים כלים כדי להימנע מטעויות אשר עלולות לייצר את ה"קלקולים" אותם הזכרתי קודם, לייצר קבוצת חברתית תומכת לאימהות בעיקר , אשר נמצאות שעות רבות עם התינוק וכן לאפשר לאם ולתינוק להתנסות בחוויות של מגע, תנועה, תקשורת ועוד".

EmptyView

הצטרפו למועדון הדיוורים של האגיס

מלאו את הפרטים וקבלו קוד קופון ישירות לנייד שלכם
זה הבייבי הראשון שלי 
בשליחת טופס זה אני מסכים שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות
לקבלת הקופון אנא אשרו קבלת דיוורים ע"י סימון התיבה

 

 

 

 

השאירו מייל ותקבלו מהאגיס

שלל הפתעות, הטבות, קופונים ותכנים שווים במיוחד!

בשליחת טופס זה אני מסכימ/ה שמידע עליי יישמר במאגרי המידע של החברה והיא תשתמש בו בהתאם ל מדיניות הפרטיות

אני מאשר/ת קבלת עדכונים, פרסומים והטבות ממגוון מותגי חברת קימברלי-קלארק ישראל בע"מ באמצעות מיילים ו/או הודעות טקסט. ניתן להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה בכל עת